btkdan-vpn-servislerine-yasak
Zenmate de yasaklardan nasibini almış durumda.

İnternet yasakları cephesinde sular durulmuyor. Şimdi de Bilgi Teknolojileri Kurumu VPN’lere savaş açtı.

Bu hamle aslında beklenmedik bir hareket çünkü 4 Kasım 2016 tarihinde (dün) aynı BTK herhangi bir sosyal medya platformuna erişim yasağı koymadık sorun internette demişti. Şimdi ise direk yasak koymanın ötesinde servis sağlayıcılara doğru bir hamle yaptı.

BTK, VPN Servislerini Engelliyor

Yasağın nedeni güvenlik gerekçesiyle uygulanan kısıtlamanın delinmesi. Evet şaka gibi. Şu ana kadar engellenen VPN Servis Sağlayıcılarının isimler; Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var.

VPN Sadece Yasak Delmek İçin Kullanılmaz!

Bu kararı alanların atladığı çok önemli noktalar var. T24’de durumu güzel açıklamışlar aşağıda alıntılıyorum.

VPN servisleri sadece bireyler tarafından ve sadece engellemeleri aşmak için kullanılmıyor. Yanısıra bankalar, noterler ya da şirketler VPN kullanıyorlar. Çünkü güvenli. Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) kelimelerinin kısaltılmışı olan VPN, genel internet ağı içinde özel ve güvenli bir tünel açmak anlamına geliyor. Dolayısıyla VPN’in tamamen kapatılması Bazı VPN servislerini engellemek, ülkede ekonomiyi engellemek anlamına gelebilir. Örneğin Noterlerin kullandığı OpenVPN protokolünün engellenmesi, bireyler ve şirketler kadar devletin işleyişine bile etkide bulunabilecek bir konu.

Gerçekten olağandışı şeyler yaşıyoruz, yaşatılıyor. Her şey online ilerlerken ve büyürken biz geriye gitmeye çalışıyoruz. Güvenlik böyle sağlanmaz ki tüm dünya böyle bir uygulamamı yapıyor güvenlik için? Kuzey Kore’yi falan da saymayalım artık! İnternet girişimleri, şirketler kısacası ekonomi etkileniyor, kan kaybediyor. Sonra yabancı yatırımcı neden gelmiyor, siz olsanız gelir misiniz?

4 Kasım 2016 Yaşanan İnternet Kaosu Yazımıza Göz Atmayı Unutmayınız