4-kasim-2016-internet-kesintisi-siber-saldiri

Ülkede sürekli bir şey oluyor. Normal sıradan bir güne hasret kaldık. Tabi ilk olarak etkilenen ve yasaklanan şey internet ve sosyal medya platformları oluyor. İnternet tam kesilmese de kesintiler yaşatılıyor.

Dün geceden itibaren ve sabah saatlerinden itibaren sürekli bir etkileşim problemi, sürekli bir platforma ulaşamama ve internette kesinti yaşama problemleri ayyuka çıkmış durumda. Bu arada önemli bir duyumda siber saldırı olduğu yönünde tüm GSM şirketlerine ciddi bir siber saldırı yapıldığı söyleniyor.

Başbakan: İnterneti Biz Kestik

Sosyal medyada ve sözlüklerde bu durumlar tartışılırken Başbakan İnterneti güvenlik tedbiri ile biz kestik gibi bir açıklama yaptı. Aynı dakikalarda BTK sosyal medya platformlarına bir erişim yasağı gelmediğini duyurdu. Başbakan güvenlik amaçlı böyle kesintilerin olabileceğini ama uzun sürmeyeceğini söyledi.

Twitter, Facebook, Whatsapp, YouTube’a ulaşım uzun süre sağlanamadı. Hala kesintiler devam ediyor.

Çoğu kullanıcı VPN kullanarak bu platformları kullanıyor. Ya da DNS değişikliği ile durumdan etkilenmemeye çalışıyorlar ancak DNS’lerde de bir yavaşlama ve kesinti söz konusu.

Ayrıca özellikle internet altyapısına yönelik ve GSM şirketlerinin internet yapılarına yoğun bir saldırı var. Bu da bazı uygulamalarda gizlilik problemlerini ortaya çıkarmış gibi görünüyor.

Özellikle Whatsapp’a erişimde büyük sıkıntılar var.

Güncelleme Saat 21:00

Başlıklarla durumdan bahsedelim;

  • Kesintiler devam ediyor. Tek çare VPN kullanmak
  • İnstagram’da kesintilerden nasibini almış durumda
  • GSM şirketlerinin servis sağlayıcılarla ilgili ciddi problemleri var siber saldırı yoğun olarak devam ediyor.
  • Özellikle web üzerinden işlerini yapanlar büyük bir sıkıntı içerisindeler ve sosyal medya da VPN aracılığı ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar!
  • İnternet kesintileri devam ediyor. Türk Telekom’da sıkıntılar yaşanıyor.
  • Uydunet Genel Arıza açıklamasıyla birçok kullanıcısının hızını 2megabite indirmiş durumda. (Ekşi de 1, 1,44 görenlerin sayısı az değil)

*İşin kötü tarafı bu böyle ne kadar devam edecek belli değil ortada bir belirsizlik var.