big-brother-turkiye-neden-izlenmiyor

Big Brother yarışması önemli bir format. Dünya da milyonlarca izleyicisi var yayınlandığı birçok ülkede reytingleri alt üst etmiş. Ben yarışmayı başından beri izliyorum. Dolayısıyla bu yazıyı öyle birkaç gün izlemeyle değil tamamen bir seyirci gözüyle yazacağım.

Big Brother Türkiye Reytingleri Kötü

Star TV gibi Premium bir ulusal kanalda yayınlanıyorsunuz ve başarılı olmanız durumunda milyonları etkileyebilirsiniz. Hatta onları programın çok ciddi bir fanı haline getirebilirsiniz. Üstelik 7 24 canlı yayın muhabbeti ile YouTube’da  da varsanız bu da sosyal medya ve internette takılan kitle için güzel ve ilgi çekici hale gelebilir bir şey. Ben tamamı ile böyle düşünürken program o kadar başarısız bir şekilde sunuluyor ki aslında bu kötü reytinglere şaşırmamak lazım.

Big Brother Türkiye’nin Başarısını Etkileyen Nedenler

 • Program iyi tanıtılmadı. Bir ara bir tanıtım yayınlandı. Sonra aylarca ortada bir şey yok. Sonra başlıyoruz hesabı birkaç fragman ve banttan bir gala gecesi yapıldı. O gala gecesi çok iyi yapılmalıydı.
 • Bir dönem fırtına estiren Biri Bizi Gözetliyor yarışmasıyla ilgili izleyici analizleri iyi yapılmamış. Evet kitle değişti ama BBG gerçekten çok etkili bir şekilde halka sunulmuştu.
 • Kötü kurgulanmış montajlı içeriklerin sunumu. İzleyiciyi aptal yerine koymak  hiç doğru değil. Orada buradan kesip merak uyandıracağım diye çok kötü kurgulanmış video içerikleri izliyoruz.
 • YouTube ilk başta güzeldi sonra iyice bozuldu sürekli kesilmeler ve özellikle son bir haftadır bayat görüntüleri canlı yayın gibi sunmaya çalışmak gerçekten sinir bozucu
 • Aşk, kavga vb. gibi olayları dahi izleyiciye iyi sunamamak. Olayı gereksiz diyaloglara boğmak. Bizim türk izleyicisi kadar entrika seven bir izleyici dünyada yoktur. Düşünün her kanalda evlilik programları dizilerde kimin kime atladığı belli değil yani sen ilgi çekemiyorsan gerçekten iyi düşünmek gerek.
 • Big Brother etki yaratmıyor. Ortada bir ses var arada ego tatmini birkaç cümle ve sürekli ceza veren bir otorite. BBG Doğa Bey‘i hiç mi izlemediniz be kardeşim? Örneğin geçende alışveriş görevinde yumruk atma yarışması vardı. En çok makara olacak Hüseyin, Arsel, Onur gibi isimleri devre dışı bırakıp bütün tadı kaçırdı. Yahu formaliteden  dahi olsa adamlar vursun komedi, dalga ögesi ortaya çıksın. Üstelik orada tek güldüğüm sahne asarım keserim diyen Hüseyin‘in başarısız bir vuruş yapması ve dalga konusu olması ama hep kestiler ve saçma sapan bir ego tatmini yapıldı. İzleyiciyi okuyamamak bu olsa gerek.
 • Program farklı şeyleri deniyor son günlerde kavga öne çıkıyor ama bunu dahi iyi sunamıyorlar. Her şeye ceza veren ya da bir şeyler yapan Big BrotherFundaRezan kavgasında neden sessiz kaldı?
 • Yarışma, arena, rekabet olayı çok  düşük bir tempoda ilerliyor.
 • Eğlence öğeleri eksik.
 • İnternet üzerinden yapılan canlı yayınlara müdahaleler can sıkıcı bir hal almaya başladı.
 • Final geceleri etkisiz ve eleme yapılsın dağılalım modunda.
 • Oylama daha farklı bir metodla sunulmalıydı.

Başlıca gözüme çarpan sebepleri yazdım. Bu program ciddi bir yatırım ve maliyeti olan bir iş. Ayrıca 1 milyon tl ödülü var dolayısıyla para kazandırması da lazım. Bunun için de kitleler tarafından izlenmesi ve reytingi zorlaması lazım. Her program kahramanlarını yaratır bu programda böyle bir şeye rastlamadım. Birkaç isim ön planda ama o ilgi uyandıralamadı. Farklı saatlerde insanların gözüne sokulmaya çalışılıyor 11,30, 19:30, 23:45, 01:15 gibi ama o ivme bir türlü yakalanmıyor.

Tabi bu yazı olumsuz olsa da ben yapılan işi ve emeği asla göz ardı etmek istemem. Zaten yazının başında söylüyorum izleyiciyim. Takip edip programa destek oluyorum ama izleyici olarak da biraz zevk almak ve programda rekabeti yüksek görmekte benim en doğal hakkım.