Netflix-turkce-altyazi-nasil-eklenir

Bildiğiniz gibi Dünyaca ünlü film ve dizi izleme servisi Netflix geçtiğimiz günlerde ülkemize giriş yaptı. Ücretli üyelikle legal artık binlerce içeriğe ulaşmanız mümkün. Hem kaliteli hem de legal olması bakımından son derece önemli. Aylık ücret ödüyorsunuz ve üyelik tipinize göre tablet ve telefondan da kullanabiliyorsunuz. HD olarak izleyebiliyorsunuz içerikleri Full HD içinse en yüksek üyelik tipini kullanmanız gerek. Sistemi ilk başta ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Netflix üzerinde türkçe altyazı seçeneği yok ancak bazı işlem adımlarıyla yerleştirebiliyorsunuz. Webtekno sitesi bu konuda güzel bir rehber hazırlamış onu sizinle paylaşmak istiyorum.

Netflix’teki Dizileri ve Filmleri Türkçe Altyazı İle İzleme Rehberi!

Aslına bakarsanız belli başlı dizi ve filmlerde şu anda Türkçe altyazı seçeneği mevcut. Bu listeye de buradan bakabilirsiniz. Toplamda 15 ürününde Türkçe altyazı seçeneği sunan Netflix’in bu sayısı tabiki şu anda yeterli değil. Ancak Ekşisözlük yazarlarından kemal uras barmanbek isimli kullanıcı hepinizin “altyazı yoksa işe yaramaz” derdini ortadan kaldıracak bir sistem keşfetmiş.

nf-2

Bunun için ise bize gerekenler bir adet Super Netflix adlı Chrome eklentisi olacak. Aynı zamanda istediğimiz dizi ve filmin altyazısını da rahatlıkla bulabildiğimiz Divxplanet ve bulduğumuz altyazıyı Netflix’e uygun senkronlayacak bir site olan Subflix bir diğer sekmede açık olmalı. Şimdi ise adım adım nasıl Türkçe altyazı izleyeceğimizi anlatma kısmına geçelim. (Gerekli bağlantılara kalın yazılara tıklayarak ulaşabilirsiniz)

nf5

 

Adım 1) İstediğiniz Dizinin/Filmin Altyazısını Bulma

Şimdi ise işe koyulalım. Yukarıdaki bağlantılardan Super Netflix’i indirip Chrome üzerinden kurun. (Chrome, Chromium uzantılı Yandex Browser, vb tarayıcılar da olur) Ardından yapmanız gereken ise yeni sekmede açtığınız Divxplanet’ten bu dizinin altyazısını bulmak olmalı. Ben de size anlatırken adım adım denemek için Daredevil’e bakacaktım ki çoktan Daredevil’in Subflicks’e daha dün yardımcı olabilecek biri tarafından eklendiğini gördüm. Yani indirip çevirmeye gerek kalmadı. Bu sebeple sizde ilk olarak Subflicks’ten izleyeceğiniz filmin ya da dizinin altyazısının bulunup bulunmadığını kontrol edin. Bu yöntemi bilenler çoktan popüler dizi ve filmlerin Netflix’e uygun altyazılarını eklemişler. Eğer Subflicks’te bulamadıysanız ikinci adıma geçin. Eğer bu sitede aradığınız dizi ve filmin altyazıları varsa üçüncü adımdan devam edebilirsiniz.

nf3

Adım 2) Uygun Altyazıyı Subflicks Üzerinden Senkronlama

Bu adımda Subflicks’te bulunmayan bir film olan Pumping Iron‘ın Türkçe altyazısını Subflix’e ve Netflix’e ekliyorum. (Baktım bilindikler eklenmil bile) Şimdi Netflix üzerinden bir dizi ya da film izlemek istiyorsunuz fakat Subflicks’te yok. Sıkıntı değil, Divxplanet üzerinden Türkçe altyazısını bulup indirin, ardından da bu .srt uzantılı dosyayı çevirebilirsiniz. Siteye gittiğinizde “Choosing Subtitlle File” yazısından .srt uzantılı altyazımızı siteye ekleyin ve indirin. İş bittikten sonra eğer altyazınız dizi ya da film ile uyuşmuş ise “Ok, Let’s Do It” diyerek filmi seçip gerekli bilgilerini girerek “Submit” yapıyoruz ve artık bu altyazıyı diğer herkes kullanabiliyor. (Ok demeden önce üçüncü adımdan altyazının uyup uymadığını kontrol edin)

Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir şey var; o da senkron tutmaması. Eğer bulduğunuz altyazı uyumsuz ise altyazıyı tekrar düzenlemeye dönerek senkronun ne kadar kaydığına göre İleri (+) ya da Geri (-) yönde altyazıyı tekrar senkronlamanız gerekebilir. Gerekirse “Resync Subtitle” kısmından bunu düzeltebilirsiniz. Ancak bir senkron ayarı yaptıysanız paylaşmadan önce isim ve kendi ad bilgilerinizi girdikten sonra “Subtitle Note” kısmından altyazı ve senkron ile ilgili bilgiyi de eklemeden geçmeyin. “Bluray-recync+1” gibi. Böylece millet de indireceği altyazıdan haberdar olur.

nf

 

Adım 3) Super Netflix Üzerinden Altyazıyı Diziye/Filme Gömme

Şimdi bu adıma geldiğinize göre ya altyazınızı senkronladınız, ya da direkt olarak Subflicks üzerinden bu altyazıyı bulup indirdiniz. Yapacağınız iş ise artık çok kolay. Altyazılı olarak izlemek istediğiniz videoyu açın. (Eğer açık ise Ctrl + F5 komutuyla yenileyin ki eklenti çalışsın) Sağ üstte çıkan seçeneklerden en üstteki vasıtasyıla indirdiğiniz altyazıyı seçin. Bum! Türkçe altyazılı odlu.

Bu yöntem ile Netflix’te ne kadar film, dizi varsa Netflix’in keyfini beklemeden %100 Türkçe altyazı desteğine sahip bir Netflix üyeliğiniz olduğu. Artık illegal yollara gerek kalmadan sevdiğiniz dizi ve filmlerin yapımcılarına ve emeği geçen herkese karşılığını legal olarak izleyip aynı zamanda kocaman bir her birinde altyazı ekleyebileceğiniz bir online arşiviniz oldu. Hepinize iyi seyirler!