kismetse-olur-erkek-adaylar

Bu yazıda programla ilgili bilgi vermek ya da tanıtım yapmak değil amacım. Kısmetse Olur programı bir süredir Kanal D ekranlarında devam ediyor. Ve yayınlandığı ilk haftadan itibaren ciddi bir kitle oluşturdu kendine. Bu kitlenin içinde sadece ev hanımları ya da kadınlar değil çok çeşitli bir kitle var. Kısmetse Olur programı adeta her kitlenin kendinde bulabileceği bir şeyleri çok iyi kurgulayarak izleyiciye sunuyor.

Kısmetse Olur Format Algısını Çürüttü

Kurgu demişken programın gerçek olup olmaması benim zerre umrumda değil. Benim için önemli olan sunuluş biçimi ve tek düzeye düşmeden ama aslında farklı bir şey de sunmadan hep aynı kalıp izleyici de merak sürdürmesi. Diyaloglar, kavgalar o kadar başarılı ki herkes bir şeyler bulabiliyor ve bir tarafa dahil olabiliyorlar. Birilerinin aşkı birilerinin sohbeti muhabbeti olabilmiş durumda. Son dönemde Tv’de bu başarıyı yakalayan program sayısı yok denecek kadar az. Öyle ki hemen benzer formatlar yapıldı ve izleyiciye sunuldu diğer kanallar tarafından. Ancak o ilgiyi ve merakı yaratması tabi ki mümkün olmadı. Bunun en önemli sebebi olay format değildi. Kendine has karakter ve kurgu o kadar iyi ki dengeler sürekli el değiştiriyor. Herkesin duyguları değişebiliyor ve anlık izleyici de tepkime yaratıyor. Bu da sürekliliği sağlıyor.

kismetse-olur-programi
Programdan bir kare.

Gala Geceleri ve Taze Tutma Formülü

Bazı isimleri o kadar iyi kullanıyorlar ki elenen kişi üç hafta sonra bir geliyor yeni bir serüven başlıyor. Tüm ilgi bir anda orada ya da alıştığınız bir isim tak diye veda ediyor bambaşka bir mevzu. Bir aşk bitiyor, öbürü başlıyor. İfşalar, hararetli kavgalar da tansiyonu iyice yükseltiyor. Bir reality show olarak bu program gerçekten çok başarılı. Amerikan kanallarında benzer programlar vardır ve çok ciddi bir izleyici kitlesi vardır. Bu program o etkiyi yarattı. Tekrar  belirtiyorum alışagelmişin dışında insanların seçimi. Hepsi bir cins, hepsi ayrı bir vaka… Bu çok önemli zaten sürekli diri tutan ve heyecanı yenileyen bu.

kismetse-olur-kavga
Evde her gün bir şekilde kavga çıkıyor ve tansiyon yükseliyor.

Bunu önemli buluyorum. Son dönemde tv’de başarılı işler bulmak zor. Ve aceleci davranmadık bu yazıyı yazmak için şöyle bir sözlükleri falan da dolaştım. En izlemez diyeceğiniz adam projesini hazırlarken arada bir göz atıyorsa işte ben buna fark yaratmak derim. Üstelik bunu seyircinin gözüne çok sokmuyorlar. Sanki canlı bir dizi izliyoruz olay bu. Kısmetse Olur Gala geceleri de yüzleşme tadında geçince izleyici iyice keyifleniyor. Fragmanlar ve öne çıkarma videolarını da beğeniyorum.

kismetse-olur-ayca-emre
Ayça ifşası sonrası bu aşka mazide kalmıştı. Eve yeniden Ayça’yı soktular vardır bir bildikleri.

Bakalım bu serüven ne zaman kadar ilgi görecek. Bu ülke de her şey bitti. Neler gördük ne Tv kahramanlarını izledik.  Ancak hepsi bitti ve en acısı kendini tüketti. Şu ana kadar böyle bir şeye dönüşüyor diyemeyiz bu program için ama yine de temkinli olmak lazım.