bu-donemde-issiz-kalmayin-isten-cikmayin
Bu Dönemde İşsiz Kalmayın, İşten Çıkmayın!

Zor günlerden geçiyoruz. Bu yazıyı okuyan ya da okuyacak kişilerin yaş ortalamaları farklı olacak ama çok daha zor günlere de gebeyiz.

Neden bahsediyorum; Ekonomi’den tabi ki. Ekonomimi ciddi anlamda kötü ve görülen ibareler daha kötüye gidiyor. Hükümet yeterli önlemleri alamıyor. Çünkü bakış açısı farklı. Ben siyaset yapmak istemiyorum. Bizim işimiz iş dünyasıyla ilgili alım satımla ilgili.

Ekonomik İstikrarsızlık, Belirsizliğe Dönüşürken Koşullar Ağırlaşıyor

Hem yaşıyorum hem görüyorum ki ben satamıyorum, satmak istesem karşısı alamıyor, almak istese fiyatı öldürüyor. Böyle bir kısır döngüye girdik bu değişmiyor. İnsanlar alışıyor ve bu alışkanlıkla karşıdakinin para kazanma emeğini hiçe sayıyor. Alım gücü düştükçe sıcak para azalıyor. Zengin için konuşmuyorum bir şekilde onun için hayat en azından şimdilik kebap!

Ancak büyükler için öyle bu dolar böyle yükselmeye devam ederse bakalım nereye kaçabilecekler? Borç büyümesi, zamlar, krizler demek doların sürekli yükselmesi. Ama kimine göre de doların yükselmesi onu ilgilendirmiyor. Halbuki bilmiyor ki aldığı her şey zam geliyor, gelecek vergi geliyor gelecek. Devlet vergi çıkarmaya alışmış, ama bu oranlar nedir yahu insan sorgulamıyor mu? ÖTV iki araba fiyatına bir araba almak neredeyse alım gücü olmayan o çok büyük pasta zaten benim arabayla işim yok diyor devam ediyor bilmiyor ki yarın bindiği otobüs zamlanacak! Metrobüsün ilk açıldığı zamanlar nasıldı ücretlendirme şimdi nasıl?

Bu Dönemde İşsiz Kalmayın, İşten Çıkmayın!

Bu dönemde tavsiyem siz siz olun işinizi bırakmayın. Kötü durumda olabilirsiniz canınızı sıkıyor olabilirler ama garantiniz yoksa çıktıktan kısa süre içerisinde ciddi sıkıntı çekersiniz. Şuan tüketim hızı çok hızlı. Hele bir de kira da otuyorsanız çok dikkatli davranın. Zor ama dişinizden tırnağınızdan artırıp para biriktirin ya da borç ödeyin. İstifayı bu belirsizlikler bitene kadar düşünmeyin. İş bulamazsınız sonra.

Bu belirsizlikler ne zaman biter meçhul 2017’nin ilk çeyreği için umutlarım yok. Hatta yaşanacak gelişmelerle bilmiyorum dolarda yükseliş devam eder. İnsanlar daha da içlerine kapanır ve sıcak para iyiden iyiye azalır. Bugüne kadar gelecek planlaması yapmıyorsanız artık plan yapma zamanı. Ve bu gelecek planı önünüzdeki dönemi kapsamalı. Gelecek yılı sonrakini para durumunuzu raporlara dökün. Kendinizi düşünün kötü senaryolarda sıkıntıya düşmemek için kimseye muhtaç olmamak için neler yapabilirsiniz değerlendirin. Çalışıyorsanız ek iş yapın internette bir çok şey yaparsınız ufaktan ufaktan birikir.

Lafın özü şu ekonomi belirsizlik ve şimdiki düzen sadece ağır koşullarda ilerlemeyi insana alıştıyor. Bugünün koşulları yarın çok daha şiddetli olabilir, çünkü alım gücü düşüyor her geçen gün işsizlik artıyor. Bazı şeyleri artık iyi değerlendirme ve etüt etme zamanı. Tv’ler gazeteler artık önemlerini yitirmiş amaca hizmet eden araçlar haline dönüşmüş bir şeylerin nasıl gittiğini anlamak için etrafa bakın, insanlara bakın neler yapıyor, nasıl yaşıyorlar.

Cevapları kendiniz anlayacaksınız…