burger_king_at_eti

Amerika’nın dev fast food şirketlerinden Burger King ile ilgili iddialar aslında uzunca bir süredir tartışıyordu. Özellikle dış basında çok ciddi eleştiriler ve kanıtların olduğu yazı dizileri yayınlanırken birçok denetim de işleme konulmuştu. Burger King ise her defasında hiçbir şekilde bu iddiaların gerçeğini yansıtmadığını açıklıyordu.

Denetimlerin artması ve oluşan sosyal baskı sonucunda Burger King, Whopper menüde At Eti kullandıklarını açıklayıp özür diledi. Burger King, at etli hamburgerlerin İrlanda’da bulunan ve ABF Foods Group’un şirketlerinden Silvercrest adlı bir imalat şirketinde üretildiğini açıkladı. Aynı şirketin Tesco, Asda ve the Co-op’a at eti gönderdiğine inanılıyor. Ayrıca bazı yasaklı maddelerinde en az bir yıldır kullanımda olduğu ile ilgili ciddi şüpheler bulunuyor.

Burger King bu açıklamayı yaparken hata yaptıklarını ama tercihlerinin kurbanı oldukları gibi bildirim yayınladılar; “Silvercast’in Polonya’da izinsiz bir üreticiden ihraç ettiği bifteğin çok küçük bir yüzdesini almayı kararlaştırmıştık. Bu üretici yüzde yüz İngiliz ve İrlanda bifteğinden yapılmış köfte teslim edeceğine söz vermişti ama sözünü tutmadı. Silvercast’taki at etinin kaynağının Polonya’daki izinsiz üretici olduğunu ispatladık.”

Bu açıklama sonrası ortalık karıştı ve özellikle sosyal medyada Burger King şirketine büyük bir tepki var. Bakalım ilerleyen günlerde neler yaşanacak…