google-docs-turkce-sesli-yazma

Google’ın bir süre önce duyurduğu bu özellikle geçtiğimiz günlerde kullanıma sunuldu.

Şuan için herkese açık değilmiş bu durum ancak ben uzun zamandır Google Drive kullanıyorum etki etti mi bilmem ama bende açıktı. Tabi tane tane ve anlaşılır bir biçimde konuşmak önemli ama ben çok beğendim ve ufak bir kaç denemeler yaptım.

google-doc-sesli-yazma
Google Doc Sesli Yazma

Menüde Araçlar>Sesli Yazma bölümünden aktif edebiliyorsunuz. Bunun dışında bazı özellikler tam olarak ingilizce dışında açılmamış. Bu konuyla ilgili sosyalmedya.co sitesinde yayınlanmış bu makaleden bir alıntı yapıyorum. İngilizce kullanacaklar için aşağıdaki alıntı ve video yeterlidir.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre yazılarda “hepsini seç”, “satır sonuna git” gibi komutlar verilerek düzenlemeler yapılabiliyor ama yaptığım denemelere göre bu özellikler şimdilik sadece İngilizce dili için geçerli. Yani “hepsini seç” derken ekrana “hepsini seç” yazıyor ama İngilizce seçeneğini tıklayıp “select all” deyince komut doğru çalışıyor. Bu özellik için dillere göre çeşitlenmesi zaman alacak diyebiliriz. Komutları şimdilik ingilizce kullanmakta fayda var. İngilizce dili için bütün komutları burada bulabilirsiniz. Bu özelliği aktifleştirmek için dokümanlarınıza girdikten sonra “Araçlar” menüsünde “Sesle Yazma” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. İngilizce halinin komutlarla çalıştırma şeklini aşağıdaki videodan görebilirsiniz.