gotham
Gotham 3. Sezonunda yine harika bir izleyici deneyimi sunuyor

Gotham dizisini 3 sezondur takip ediyorum. Az önce 3. sezon 8. bölümü izledim. Gotham ile ilgili bir yazı yazmanın vaktinin geldiğini düşünüyorum.

Gotham ilk duyurulduğunda Batman’in yakın dostu James Gordon’un gençliğini işleyeceğini ve Bruce Wayne namı değer Batman’in ailesinin trajik ölümünü konu edeceğini duymuştuk. Tabi bir de Gotham suçlular şehrini daha yakından tanıma fırsatı bulacaktık.

gotham-inceleme
Gotham her karakter farklı bir hikaye

Gotham Mad City Ne Bekliyorsanız Daha Fazlasını Veriyor

Dizinin ilk sezonundan itibaren ortaya çıkarılan perspektifler o kadar iyi ki her karakterin yansıma çok iyi bir izleyici deneyimi bırakıyor. Mevcut hikaye devam ederken bambaşka hikaye kişilere tanıklık ediyoruz. Gotham’ın çılgın ve sınırları zorlayan dünyasında tüm karakterlerin aslında iyi ya da kötü bir şeylerden etkilendiğini görüyoruz.

Herkesin içinde iyi ve kötü var hangisinin ne zaman baskın çıkacağı belirsiz.

Sevdiğim ve Öne Çıkan Bazı Karakterlere biraz değinirsek;

James Gordon: Şüphesiz Ben McKenzie bu karaktere cuk oturmuş. Karakterler bütünleşmesi ve bunu yansıtması harika. Gordon idealist bir polis olarak görev yaptığı Gotham’da öyle şeyler yaşıyor ve yaşamaya devam ediyor ki ilk sezondan 3. sezon ortasına varan değişime aşama aşama tanıklık ediyorsunuz.

 Harvey Bullock: Yoldan çıkmış, alkolik kirli bir polisken Gordon ile beraber çok önce savaşmayı bıraktığı değerli şeyleri hatırlıyor. Harvey‘in değişimi bile çok etkileyici. İlk sezon başlarda hali ile sonrasının arasında sizce fark yok mu?

Bruce Wayne: David Mazouz adlı genç oyuncu hakkındaki düşüncem McKenzie ile aynı role cuk oturmuş ve harika etüt etmiş. Bruce Wayne o şımarık, zengin, çapkın halinden farklı genç bir Bruce Wayne izlemek dahası onun gelecekteki değişimini ortaya çıkaracak gelişmeleri yakından görmek önemli bir deneyim.

Barbara Kean: Ne demiştim herkesin içinde iyi ve kötü var hangisi baskın çıkarsa o kazanır. Barbara şüphesiz dizinin en etkileyici karakterlerinden biri. Gordon’un sevgilisi olarak karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise Gotham’da Bar işleten bir suçlu. Arkham defterini de unutmadık. Barbara öyle bir değişim geçirdi ki bir ara başımız döndüğünü kabul edelim ama hala Gordon’a aşık belki de değişmeyen tek şey bu. İşin diğer bir tarafı da Gordon’un ona asla dönmeyeceğini biliyor.

Oswald Cobblepot: Penguen karakterini çok farklı bir yapıya sahip. Batman’in eski filmlerini bilenler Penguen’i hatırlayacaklardır. Gotham’da onunda gençliğini görüyoruz. Şemsiye tutan bir gencin suç liderine dönüşmesi hatta belediye başkanlığına giden yolu… Gotham 3. sezon da tek beklentilerimin altında kalan Penguen oldu ama bunda Nygma’nın etkisi de var.

Edward Nygma: Bilmecelerin kralını merhaba deyin. Kendisinin ağır ruhsal ve psikolojik sorunları olmasına rağmen yaşamını iyilerin tarafında sürdürürken hayatının aşkı sonucunda kötü tarafa geçer. Kötü tarafa geçmek onun için çok daha eğlencelidir.

Leslie Thompkins: Lee özel bir karakter. Her koşulda doğru olanı yapmaya çalışan, sevgi dolu ve bağlılık duygusu olan biri. Gordon‘u şüphesiz iyi yapan onu iyi tutan şeylerin başında geliyordu. Ancak yaşanılanlar onları şuan farklı noktalara sürükledi. Devamında neler olacak göreceğiz.

ben-and-morena-baccarin
Morena Baccarin (Lee) ve Ben McKenzie’nin (Gordon)

Morena Baccarin (Lee) ve Ben McKenzie‘nin (Gordon) birlikte oldukları hatta bebekleri bile olmuş haberim yoktu. Baccarin başka biri ile evliydi ancak sonraları muhtemelen bir set aşkı daha gerçek oldu.

Gotham eğer izlemediyseniz bir dizi ise ve yabancı dizileri seviyorsanız, fantastik öğelere ve olaylara ilginiz varsa bunun suçla perçinlenmiş güzel bir kolajı diyebiliriz. Her bölüm ayrı bir tat vermektedir.

Güncelleme: Gotham Sezon Arası Tatili Bitti (Aşağıdaki yazı spoiler içerir)

Gotham 3. Sezon 12. Bölüm yayınlandı. Bir süredir kış tatili arasında olan Gotham’da son bölümde olanlar hala akıllarda. Gordon yine sorunların tam ortasında kendisini bulacak. Hayatını kurtardığı Lee olaylara nasıl tepki verecek? Falcone oğlunun intikamını alacak mı? Ve bölümün sürprizi Jerome geri döndü!

Gotham 3. Sezonun temposuna gerçekten yetişmek hiçte kolay değil.