Yeni başlangıçlar heyecanlıdır. Kaç yaşında olursanız olun yeni ortam ve sorumluluklar beraberinde heyecan ve gerilimi getirir.

İlk etapta böyle hissetmeniz çok normal ancak bocalamanız ise anormal olacaktır. İşe yeni başlayanlara bazı tavsiyeler önererek onların ilk aşamayı mümkün olduğunca kolay atlatmalarını istiyorum.

İşe Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Bildiğiniz ama bazen unuttuğunuz ya da gereken önemi vermediğiniz şeyler…

Adapte Olmaya Çalışın

Hayatınızın hangi döneminde olursanız olsun bazen yeni başlangıçlar yapmak durumunda kalabilirsiniz. İsteğe bağlı ya da değil bu hayatın bir gerçeği. Dolayısıyla eğer hayal kırıklarıyla yeni bir işe başlamayı düşünüyorsanız bu sizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Geçmişi geride bırakmayı ama ders almayı gereken noktaları unutmamanız gerektiğini bilin yeterli. Yeni olan her şey güzeldir ve temiz bir sayfa demektir. Biraz dikkat ve ilgiyle çok güzel yerinde başlangıçlar yapabilirsiniz.

Dengeli Tavırlar Sergileyin

İnsanlarla arkadaşlık kuracağım diye gereksiz hareketlere ve muhabbetlere girmeyin. Ya da sırf konuşmak için konuşmayın.

Eğer yakınınızda ise ve gözler arada size dönüyorsa samimi bir ufak gülümseme ile kısa cümleler kurarak ama ilk başta geri planda kalarak ve daha çok izleyerek olayları idare edin.

Tabi bunun tam tersini de yapmayın herkesten uzak kalmak, ben kendi işime bakarım demek doğru değil bu genellikle ilk birkaç günün stresinden olur ve sonra geçer.

İlk İş Arkadaşlarınız Davet Etsin

Yavaş yavaş ısındığınız da ortama iyi enerji verdiğinizde oradaki çalışanlarda sizi aralarına alacaktır.

“Yemeğe gidiyoruz, gel çay içelim”gibi  Bu önemlidir çünkü ilerleyişin böyle olması kabul edilme ve benimsenme sürecinizin başladığının göstergesidir.

Ben Farklıyım Demeye Çalışmayın

İlk başta göze batmamak önemli. İyi ya da kötü sivri çıkışlar hiçbir zaman unutulmaz.

Hele ki yöneticiler tarafından dolayısıyla sevdiğim bir sözü sizinle paylaşmak istiyorum. “Her doğru her yerde söylenmez.”