Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Organize Tavsiyeler

Kendi işini kurmak herkesin hayali ancak bunu başarabilen girişimcilerin sayısı çok da fazla değildir. Bu sayı azken kurdukları girişimleri başarılı kılan girişimlerin sayısı ise kurulan girişimlerin neredeyse %10’udur. Evet girişimlerin %90’ı ilk yıllarında batıyor ya da devrediliyor.

Kosgeb aslında bu oranı düşürmek için Türkiye’nin dört bir yanında iş kurmadan önce girişimcilere eğitimler veriyor. Uygulamalı Girişimcilik eğitiminin verilmesinin temel sebeplerinden biri budur. İş kurma esnası zor bir süreçken aslında işe başladığınızda realiteye geçmiş oluyorsunuz. Yani arenaya indiğinizde aslında dövüş başlıyor. Önceki her şey bir teoriden ve ihtimallerden ibaret.

Kendi girişimine sahip girişimciler için bazı organize tavsiyeler hazırladık. Bunun amacı bahsettiğimiz gibi organize olmak yani hızlı bir sürece sahip olmayı alışkanlık haline getirmektir.

Ulaşım Önemlidir Harekete Geçin!

Ulaşım deyince çalışanlarınızın servisinden bahsetmiyoruz. İşinizle alakalı direk ya da dolaylı yoldan her yere bir ağınız olsun. Bu bülten olabilir, reklam olabilir, mailing olabilir özel anlaşmalar olabilir. Kendinizi duyurmalısınız. Harekete geçmekten ve yeni insanlarla tanışmaktan çekinmeyin.

Anında Ödeme İyidir

Sisteminizi güncellemenin zamanı geldi ya da en başından böyle kurduysanız da yeni stratejiler geliştirmelisiniz. Ödemelerinizi kredi kartı ve sanal pos uygulamalarıyla direk olarak almak her zaman daha iyidir. Nakit, kapıda ödeme, vadeli ödeme vb. sistemler artık risk oranını büyütüyor. Mümkün olduğunca işin ödeme kısmında garantici olun. Veriler gösteriyor ki kapıda ödeme seçeneğiyle ilgili alım yapanların çok ciddi bir bölümü o gün evlerinde olmuyor!

Hedeflerinizi Kampanyalandırın

Girişimin hedefleri belli olabilir ancak bu hedeflerle bir şeyleri ilişkilendirmenin tam zamanı. İnsanlar kampanyayı sever ve ihtiyaçları olmadığı halde bile bir şeyden etkilendiklerinden alım yapabilirler. Yapmanız gereken şey onları ikna etmek. Kısa süreli, orta süreli kampanyalar oluşturun ve bağlantıları olsun. Birbirini takip eden kampanyalar olsun. Bu müşteri nezdinde marka kültürünüzü oluşturmanıza fayda sağlar.

Stratejilerinizi Adımlandırın

Büyük adımlar yerine baby steps yani küçük adımlarla ilerleyin. Şu zamanda büyük adımlar atmak kesinlikle iyi bir seçim olmayacaktır. Fikirlerinize güvenin ama onların test aşamalarını asla atlamayın. Yeni şeyler denemeye karar verdiğinizde mutlaka aşamalı bir süreç izleyin.