Mantı çeşit çeşit pişirme yöntemleri ile soframıza gelen fakat her halükarda soframızın en gözdesi olan bir yemektir. Peki mantının yanına ne gider? Mantı tek başına bile yeterli olsa da bazen soframızı zenginleştirmemiz gerekir değil mi? İşte bugün sizler için mantının yanına neler yapılabileceğini derledik.

  • Domates Çorbası

Mevsiminde kıpkırmızı domateslerden yapılan muhteşem bir çorbadır. Domateslerin kabukları soyularak püre haline getirilir ve yağ, un, tuz baharatlar eşliğinde harika bir çorbadır. Mantının yanına ne gider? Sorusuna en güzel cevap olabilir.

  • Mercimek çorbası

Mantının yanında yanında güzel olan yemeklerden biri de mercimek çorbasıdır. Mercimek, soğan, patates, havuç isteğe bağlı olarak içine sebzelerinde girebildiği harika bir çorbadır.

  • Patlıcan Ezmesi

Patlıcanlar soframıza gelmeden önce fırında közlenir ardından sarımsak ve zeytin yağı eklenip incecik doğranır ardından sote yapılır. Mantının yanına koyabileceğiniz güzel bir alternatiftir.

  • Közde Sebzeler

Domates, biber, soğan, patlıcan közde veya fırında pişirilir ve mantının yanında servis yapılır. Eğer isterseniz zeytinyağı ve tuz ile de servis yapılabilir.

  • Mevsim Salata

Mantının yanına ne yapılır? Sorusunun harika cevaplarından biri de mevsim salatadır. Bol yeşillik ile hazırlanıp soframıza gelen mevsim salata hemen hemen tüm yemeklerin yanında gider mevsim salata özellikle mantının yanında harika bir seçimdir.

  • Kalburabastı

Yemekten sonra tatlısız yapamayanlar için mantıdan sonra  en güzel giden tatlılardan biri olan kalburabastı ile devam edelim. Tereyağı, yumurta, irmik ile soframıza gelen kalburabastı tatlısı isteğe bağlı olarak kırılmış ceviz ile de servis yapılabilir.

  • Hira tatlısı

Mantıya eşlik edecek çok güzel bir tatlıdır. İrmik, yoğurt, yumurta ve un ile yapılan bu tatlı yuvarlandıktan sonra irmiğe bulanır ve fırında pişirilir, ardından şerbet ile buluşturulur. Mantının yanında çok güzel bir seçenektir.

  • Erik Hoşafı

Mürdüm eriğinden yapılan bir hoşaf. Mantının yanında harika bir seçimdir. Mürdüm eriği, tarçın ve bir tane elmanın kabuğu soyularak suda kaynatılır. Ardından şeker ilave edilir ve süzgeçten geçirilir Mantının yanında harika bir seçimdir.

 Daha fazla bilgi için https://www.yaninanegider.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.