Netflix Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Birkaç aydır Netflix kullanıyorum hem kendi deneyimlerimi hemde sosyal dünyadan Netflix ile ilgili konuşulanlara göz atıp genel bir değerlendirmeyle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Son zamanlarda hem yerli hem de Amazon hamlesi aslında benzer servisler çoğaldı. Aralık ayında Amazon Prime Türkiye’ye giriş yapmıştı. Yerli servislerde, netd, tvyo, puhutv vb. servislerde hizmet vermekte. Tabi sınırsız kaynak olan bir de illegal yapılar var. 🙂

Bu servislerin illegal yapıların önüne geçmesi hedeflenirken kullanıcıların servis kullanma alışkanlıklarını legale kaydırmak en azından uzun vadede istenilen yegane şey olduğunu düşünüyorum.

Netflix Kullanmanın Avantajları

Netflix aslında direk olarak tercih ettiğim bir servis değildi. Vodafone Red kullanıyorum hediyesiyle beraber geldi. Ancak hediye süresi bittikten sonra da kullanmaya hala devam ediyorum. Öncelikle avantajlarından bahsetmek istiyorum.

Görüntü kalitesi ve verdiği hizmet çok iyi: Kotalı internet dahi kullansanız bozuk görüntü ya da Low HQ kısa sürede yüksek seviyeye geliyor. Bunu harika ayarlamışlar. Zaten yüksek paketlerdeki özellikleri kullanıyorsanız harika bir kullanıcı deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak dediğim gibi en düşük seviyede dahi görüntü kalitesi çok iyi diyebilirim.

Listeleme özelliği ve kaldığın yerden devam et özelliği: İzlediğiniz dizi, film veya belgesel ne olursa olsun aniden bırakmanız gerektiğinde sonra kaldığınız devam edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Netflix’in sayfasında ilgili içeriğin devam etmesini sağlamak. Bununla beraber ilgi duyduğunuz, duyabileceğiniz tüm içeriği listeleyebiliyorsunuz ve takip edebiliyorsunuz.

Sunum ve Görsellik Ön Planda: Yeni şeyler keşfetmek isteyenlere sunumlar ve öne çıkarmalar başarılı bir şekilde yapılıyor. Bu açıdan Netflix bana göre diğerlerine nazaran bir adım önde ah birde içeriği çoğaltsalar biraz sonra değineceğim.

Netflix Kullanmanın Dezavantajları

İçerik sayısı yeterli değil: En büyük sorun belki de bu. İçerik kesinlikle yeterli değil. Yani insan sinirleniyor neden bu kadar az içeriğe sahip böylesine güçlü bir servis diye. Birde kendi Türkçe içeriklerini üretecek vs. diye hala bekleniyor ama ne zaman ucu açık bir konu? Dizi, film, belgesel gerçekten sınırlı sayıda ve gerçekten kayda değmeyecek, lüzumsuz içerikle biraz doldurmuş gibiler.

Dizilerin Bazı Sezonlarında Dil Desteği Yok: Örneğin Frum Dusk Till Dawn (Gün Batımından Şafağa) adlı diziyi izliyorsunuz ilk iki sezon geçti, üçe geldiniz Türkçe altyazı seçeneği yok! Eee ilk iki sezonda var bunda yok. Arapça var, İngilizce var mesela bu açıdan bu hoş değil. Bilgilendirme vs. yok. Muhtemelen bazı içeriklerde bu sorun var. Çok popüler diziler hariç bu gözüme çarpan bir detay.

Netflix Gelişim Süreci Devam Ediyor

Genel itibari ile hala gelişim süreci devam ediyor diyebiliriz. Tabi bu dediğim şey ülkemiz için geçerli zaten geçtiğimiz gün Netflix ülke müdürünün: Türk dizilerini anlamıyorum bu kadar uzun olması manyakça iki kişinin birbirine baktığı uzun sahnelerle dolu bir iki saate kim katlanır” gibi bir cümlesi vardı. Hala hazmetme süreci devam ediyor anlaşılan ama en azından yabancı içeriklerin zenginliğini görmek istiyoruz kullanıcılar olarak demek istiyorum. Yoksa Netflix servisini gerçekten sevdim özellikle dediğim gibi İnternet kullanıcılarına görüntü kalitesi olarak çok başarılı hizmet veriyorlar.

Sosyal medyada Netflix ilgili en çok konuşulan eksilerin başında bahsettiğim gibi içerik kalitesi ve eksikliği önde geliyor. Artısı ise yine altınız çizdiğim düşün seviyede dahi yüksek kalite görüntü sunması. Bakalım önümüzdeki günlerde içerik sayısı ve kalitesi ne yönde seyredecek şimdilik beklemedeyiz. Bu arada önerir misin diyenlere evet ben memnunum Netflix öneririm.