İş görüşmesinde konu bir noktadan sonra maaş hususuna gelir ve karşınızdaki kişi size beklentilerinizi sorar. Ve olaylar gelişir.

Doğru Yaklaşım

Şimdi bu soruyu gözünüzde büyütmemeli ve kesinlikle burada tuzak var deyip panik yapmamalısınız. Öncelikle çalışacağınız pozisyonla ilgili bir ön araştırma içine girmek faydalı olacaktır. Bunun için günümüzde bazı kariyer sitelerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Linkedin üzerinden de benzer pozisyonda çalışanlarla iletişime geçerek sorularınızı sormayı deneyebilirsiniz.

Politik Olun

Şerbeti görüşmeye göre ayarlayın. Spesifik rakam vermek yerine ucu açık konuşun. Kalitenizi ve şirketin kalitesini orantılayın ve sonucun kendinizi memnun edeceğini söyleyebilirsiniz. Ancak pozisyona göre bu tavır da değişebilir. Beyaz yaka ve özellikle yüksek pozisyonlar için rakam vermek iyi fikir olabilir. Bunu da aralık olarak belirtebilirsiniz.

Görüşmeye Hakim Olun

Görüşme esnasında karşınızdakinin yaklaşımlarını analiz edin. Ve durumu kontrol altında tutun. Eğer sizi sürekli kesen bir görüşmenin ortasındaysanız doğru yerde değilsiniz başından kurtulmakta fayda var. Ancak gelecek planlarınızı dinleyen ve sizinle paylaşım içinde olan bir görüşme ise kariyeriniz için doğru yer anlamı ifade edebilir.

Net Olun

Maaşın altını kırmızı çizgiyle çizmeye gerek yok sizin için önemini es geçmeyin ancak yan haklar ve şirketteki iş potansiyelinizi yansıtabilmeniz de son derece önemlidir. Bunu güzel açıklarsanız artı bir puan kazanırsınız. Dürüstlük önemlidir sonuçta söylediğiniz her şey geleceğinizi belirleyecektir.