Edward Snowden ismi size tanıdık geliyor mu eğer gelmiyorsa çok şey kaçırmışsınız hikayesini belki bir yazıda ele alabiliriz ama kısaca Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın (NSA) dünya çapındaki dinleme-gözleme bilgilerini ifşa eden eski CIA analistidir.

Özellikle yapılan birçok gizli dinlemeleri ifşa etmiştir. Tabi bu sebeple zor bir hayatı olmuştur. En son Moskova’da diye biliyorum. Bu yazıda Edward Snowden‘in bir gazeteci ile yaptığı röportajda özel hayatın gizliliğini mümkün olduğunca korumak için bazı ipuçları vermiştir. Ancak hiçbir zaman ulaşılamaz değilsiniz demeyi ihmal etmemiştir.

Görüşmelerinizi Şifreleyin

Open Whisper Systems tarafından üretilen Signal uygulaması iş görecektir. Ücretsiz olan bu uygulama Snowden tarafından da önerilmektedir. Signal uygulaması sayesinde konuşmalarınızın üçüncü bir kişi veya kuruluş tarafından dinlenmesi mümkün değil.

Hard diskinizi Koruma Altına Alın

Özel ve kişisel bilgilerinizi barındırdığınız hard diskinizi mutlaka şifreleyin.

İki Aşamalı Güvenlik Uygulamasını Tercih Edin

Artık kullandığınız birçok serviste iki aşamalı güvenlik uygulaması bulunmaktadır. Hesabınıza biri müdahale etmek istediğinde şifreyi bir şekilde halletse dahi sms adımını geçemiyor. Birçok internet kullanıcısı uğraşamam falan deyip bu adımı atlıyor bunu yapmamalısınız. Mutlaka iki aşamalı güvenliğiniz olsun.

Tor Kullanmak

Snowden Tor’u çok güvenli buluyor. %100 güvenli olmasa da Tor gizlilik anlamında kullanıcıyı iyi koruyor diye ekliyor. Tarayıcı tercihinin de Tor daha çok özel bir kitle tarafından çok kullanılıyor ama Tor ile mevcut tarayıcınız arasında farklılıklarda Tor daha öndedir. Torla ilgili bir yazı dizisi hazırlayacağız.

İnternet Üzerinde Özelinizi Paylaşmayın

Paylaşımın da bir sınırı olmalı. Ne olacak canım vs. ailem ve akrabalarım var sadece demeyin. Fotoğraflar paylaşabilirsiniz tabi ki ama evinizle, çocuklarınızla özel hayatınızdaki bilgilerle ilgili her zaman dikkatli olun.

Güncelleme

Eski yazılara göz atarken bu yazıya rastladığımda birkaç şey eklemek istedim. İnternet gizliliği son derece önemli bir hale geldi. Artık sızma çok üst seviyelerde, uygulamalar bu işi kolaylaştırıyor. Dolayısıyla cihazlarınıza uygulama yüklerken dikkatli olmalısınız. Ek olarak birkaç önerim aşağıda yer alıyor.

  • Uygulamalarınızı dikkatli seçin.
  • Düzenli şifre güncelleyin. Şifrenizde büyük küçük harf, sayı, noktalama işaretleri olsun ve uzun şifre olsun.
  • Her uygulamada tüm bilgilerinizi ifşa etmeyin.
  • Uygulamaların izinlerini kontrol edin.