2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, piyasanın popüler meme token’ları Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve ApeCoin (APE) hakkında bir yazı kaleme aldı.

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB)

Kripto analiz platformu Santiment’in açıklamalarına göre, lider kripto para Bitcoin‘deki son fiyat düşüşüne rağmen bazı altcoinler yükseliş sinyali veriyor olabilir. Platform, önde gelen üç memecoin olan Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve ApeCoin (APE) piyasa değerlerinde artışla yükseliş sinyali verdiklerini ifade ediyor. Ayrıca bu altcoinler’e ek olarak QUICK, OMG ve RAD de yükseliş sinyalleri veriyor gibi görünüyor.

Birer kripto para haber sitesi olan COINTURK ve COINTURK NEWS’te de belirtildiği gibi Santiment’e göre meme token’ların sosyal hacim göstergesi yukarı yönde eğilim göstererek lider kripto para birimi olan Bitcoin’den farklı bir fiyat hareketleri sergiliyorlar. Sosyal medya platformlarındaki temel kripto para terimlerini takip ederek sinyal üreten sosyal hacim göstergesi bu memecoinler’e olan ilginin ve hype’ın arttığını ortaya koyuyor olabilir.

Özellikle piyasa değeri bakımından en büyük meme token olan DOGE, son günlerde gözle görülür bir artış kaydetti. Yazının kaleme alındığı sırada 0,0783 dolardan işlem gören DOGE, son 1 haftada yaklaşık olarak yüzde 14 artış kaydetti.

Artış Sinyali Veren Diğer Altcoin’ler

Santiment ayrıca bir varlığın toplam piyasa değerini gerçekleşen değeriyle karşılaştıran ve piyasanın tepe ve dip noktalarını gösterebilen, altcoinler için piyasa değeri ile gerçekleşen değeri (MVRV) de yakından takip ediyor.

Buna göre platform özellikle merkeziyetsiz kripto para borsası Quickswap (QUICK), Ethereum Layer 2 ölçeklendirme çözümü OMG Network (OMG) ve açık kaynaklı Blockchain ağı Radicle (RAD) gibi bazı altcoinlerin MVRV’ye dayalı olarak yükseliş sinyalleri sunarak yatırımcılar için potansiyel olarak cazip hale geldiğini ifade ediyor.

Bunlara ek olarak yazının kaleme alındığı sırada QUICK 0,0488 dolardan, OMG 0,60 dolardan ve RAD 1,59 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’de yaşanacak bir yükseliş ile birlikte analistler de bu altcoin’lerde bir yükseliş bekliyor. Ancak yatırımcılar kripto para piyasasında işlerin çok hızlı değiştiğini unutmamalı ve hamlelerini bu minvalde şekillendirmeli.