Photo by Pixabay from Pexels

Bir türlü spora başlamak için yeterli motivasyonu kendimde yaratamıyorum diyorsanız sizi böyle alalım.

Son yılların en sevindirici gelişmesi, insanların spora olan meraklarının giderek artması. Spor salonlarının sayısındaki artış, toplu spor organizasyonlarına yüksek katılım oranları, dışarıda spor ayakkabısı ve eşofmanıyla gezen insanların giderek çoğalması bunun en büyük kanıtı.

Spor salonuna kaydoldun, kendine güzel spor malzemeleri aldın ama tüm bunlar spora devamlılığın için yeterli olacak mı? İşte spor motivasyonunu zirveye çıkaracak öneriler!

İnsanlar sporu hayatlarına standartları elverdiğince dahil etmeye başladı. Ama sadece spor salonuna kayıt olmak ve malzemeler edinmek maalesef yeterli değil. İnsanların büyük bir çoğunluğu spor salonuna kayıt yaptırdıktan kısa süre sonra vazgeçme eğiliminde oluyor. Bunun en büyük nedeni ise bir motivasyon kaynaklarının olmaması. Sen de bu riske girmemek için kendine motivasyon kaynağı arıyorsan önerilerimize göz at.

Motivasyonunu Artıracak 7 Öneri

İşte spor yapma için motivasyonunu artıracak 7 harika öneri:

  • İşe sağlık durumunu, yağ oranını, postürünü ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayarak başlayabilirsin. Ayna karşısına geçip, şu an sahip olduğun vücudun hayal ettiğin vücut olup olmadığını kendinle dürüstçe tartışmalısın. Eğer halinden memnun değilsen ve vücudunun şu an olduğu durumdan daha iyi olabileceğini düşünüyorsan hemen harekete geçmeli ve sağlığın için ilk adımı atmalısın.
  • Kilo sorunun varsa ve istediğin gibi giyinemiyorsan, kendine hayalini kurduğun ve içerisine girmeyi ümit ettiğin bir pantolon ve bir tişört satın alabilirsin.
  • En iyi ölçüm aracı ve motivasyon kaynağı, spora başlamadan önce ve sonra çekeceğin fotoğraflar olacak. 1 ay öncesi ve sonrasını fotoğraflayarak, ilerlemen hakkında fikir sahibi olabilirsin. Güven bize, her gün tartıya çıkmaktansa bu yöntem çok daha etkili. Çünkü araştırmalar tartıda görülen değerin insanlar üzerinde strese yol açtığını ve bu strese bağlı olarak salgılanan hormon yüzünden kilo vermenin zorlaştığını kanıtladı. Kullandığın tartıda yağ ve kas oranın hakkında bir fikir sahip olamıyorsan, elindeki tek veri kilon olacak. Aslına bakarsan kas oranının artması ve yağ oranının azalmasıyla bedeninde önemli bir incelme gözlemleyeceksin. Bu yüzden tartıdaki sayıya değil, fotoğraflara güvenmelisin!
  • Kendi başına motive olman çok kolay olmayabilir. Bu yüzden mutlaka bir spor salonuna yazılmalı veya bir spor topluluğuna katılmalısın. Salondaki grup dersleri her zaman bir eğitmen eşliğinde ve toplu halde yapıldığı için seni çok daha fazla motive edecek.
  • Günlük yoğunluğundan dolayı grup derslerine katılmakta zorlanıyorsan, programını kendi uygunluğuna göre ayarlayacağın, işinde başarılı bir bireysel eğitmenle çalışarak çok daha hızlı ve etkili sonuçlar alabilirsin.
  • Araştırmalar hareketli müziklerin antrenman sırasındaki performans üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu söylüyor. En sevdiğin müzik tarzının en hareketli parçalarından kendine bir liste oluşturarak antrenman performansını daha yukarı çekebilirsin.
  • Bir spor arkadaşı seni spora en fazla motive edecek şeylerden biri. Kendine bir antrenman partneri bularak yukarıdaki tüm maddeleri hem tatlı bir rekabet içinde hem de yardımlaşarak onunla birlikte yaparsan motivasyonunu zirveye çıkarabilirsin.

Motivasyon dendiğinde bunlar dışında daha birçok maddeyi alt alta sıralayabiliriz. Fakat ne kadar madde sıralarsak sıralayalım, hepsinin tek bir ortak noktası olacak: Amaç. Amacın seni motive edecek en önemli etken. Hemen kendine bir amaç belirlemeli ve bu doğrultuda sonuca ilerlemelisin. İyi sporlar!

Yazar: Furkan Tetik, MACFit