x-men-apocalypse-filmi-inceleme

X-Men serisini severim. Ancak X-Men: Apocalypse filminin bir X-Men filmi olduğu konusunda şüphelerim var. Özensiz ve klişelerle dolu bir film izlemek açıkçası biraz üzdü.

Magneto’nun Acıklı Hikayesi

Film Magneto’nun acıklı hikayesini gözler önüne seriyor. Biz Magneto’yu nasıl tanıdık genel bir bütünlük içerisinde bu yazanlar bunu unuttular mı? Almışlar Erik’i bir aile babası yapmışlar, şefkatli yapmışlar ve bedel olarak ailenin kaybı ön görülmüş ve tabi ki klasik intikam iç güdüsü…

x-men-apocalypse
En Sabah Nur / Apocalypse

En Sabah Nur / Apocalypse

İnsanı beklentiye sokup çok basit bir şekilde ilerletilmiş bir filmin kahramanı. Kötü adamımız birkaç özelliğiyle ilk başlarda insanı meraklandırırken sonrasında şak diye dünyayı ele geçirmeye çalışıyor. Sahne geçişleri kötüydü. Çok daha etkileyici olabilirdi, olmalıydı.

x-men-film-inceleme
Raven / Mystique

Raven / Mystique ve Diğerleri

Jennifer Lawrence farklı bir hava katıyor bu karaktere. Ya da birçok filmde izlediğimiz için öyle hissettiriyor ama Mystique karakteri kendini izlettiriyor. Peter Maximoff / Quicksilver film adına izlemesi keyifli olan ve tek şey geldi bana. Erik’le hikayesi nereye varacak göreceğiz. Wolverine karakterini görmek güzeldi keşke daha fazla sahnesi olsa dedirtti.

Profesör Charles Xavier neden bilmiyorum ama film boyunca kendisini çok gevşek buldum. Ciddiyetten uzak ve karakterine yakışmayan bir şekilde beni tavırları rahatsız etti. Halbuki X-Men: Days of Future Past filminde harikalar yaratmıştı. Erik Lehnsherr / Magneto gerçek kimliğinden uzak, ama kimliğine yakın özelliklere birkaç gelişmeyle çabuk bürünen bir karakter. Seriyi bir bütünlük içerisinde değerlendirdiğimizde bu filmde hiç beğenmedim.

jean-grey-sophie-turner
Jean Grey karakterini canlandıran Sophie Turner

Jean Grey karakterini canlandıran ve Game of Thrones‘dan tanıdığımız Sophie Turner başarılıydı. Rolüne yakışmış ve hafızalarımızda olan Jean karakterine vurgu yaptığını söyleyebiliriz. Aynı şeyi Scott Summers / Cyclops içinde söyleyebiliriz. Scott‘ı daha çok Wolverine ile uğraşırken hatırlıyoruz ama filmde Scott‘un karakterini iyi yansıttı oynayan genç aktör Tye Sheridan.

Genel itibariyle çok daha iyi ve başarılı bir film beklerken beklentinin altında kalan bir filmle karşılaştım.