Yurtdışından alışveriş yapmak istediğiniz belli bir ücret sınırı bulunmaktadır. 75 Euro’yu geçen siparişler gümrükte takılır. Yani olayın içine vergi girer. 75 Euro altında ise herhangi bir vergi ödemezsiniz.

Bu 75 Euro olan vergisiz alışveriş sınırını 150 Euro’ya çıkarmak için Gümrük Bakanlığı şu sıralar bir çalışma yürütmekte. Kanun taslağı yayınlayan Gümrük Bakanlığı olası etkileşim durumlarını inceliyor. 9 Aralık’tan sonra bu durum resmiyet kazanabilir.

Şuanda 150 Euro Sipariş Sınırı Denenmekte

Resmileşmemekle birlikte şuanda siparişlerde 150 Euro olarak bir güncelleme mevcut. 9 Aralığa kadar da sürmesi bekleniyor. Özellikle yurtdışında düzenli olarak yapılan Black Friday, Siber Day gibi özel günlerde ülkemizden de ciddi bir rağbet olması bunun dışında da artık yabancı e-ticaret organizasyonlarının Türkiye’ye göz kırpmasıyla böyle bir gelişmenin yaşanması olumlu değerlendirilebilir.

150 Euro ve altında bir bedele sahip bir ürün yurt dışından herhangi bir gümrük sınırlaması veya vergi ödemeye gerek olmadan satın almak mümkün olacak.

Bu durum yurtiçi alışveriş sitelerine nasıl yansır hep birlikte göreceğiz. Ancak mutlaka etkisi hissedilecektir. Özellikle resmileşirse çok ciddi bir yurtdışı alışveriş artışı olabilir. Tabi burada özellikle yurt dışından ürün getirip burada satanlar var ve bunların çoğunluğu vergi vermiyor bu durum şuan için en büyük eksi ancak yinede büyük resme baktığımızda ticaret hacmi ve istatistiklere bu değişiklik olumlu yansıyacaktır.