Inditex grup markalarından biri olan Zara marka kültürü yüksek, kurumsal yapının çok güçlü olduğu bir şirkettir. Inditex birçok markası Türkiye’de bulunmaktadır. Bu yapı aynıdır önce bunu belirtelim.

Zara Çalışma Şartları ve Maaşlar 2017 

Inditex grubun markaları: Zara, Bershka, Pull & Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Zara Home, Oysho, dur. Bu markaların fiyat skalaları ve hitap ettiğim kesim farklıdır. Bazı markalarda ürün benzerlikleri olsa da fiyat skalası ayrıdır.

Zara kariyer yapmak için iyi bir tercih olabilir. Nitekim bunun en önemli sebebi maaşı yüksektir. Elit bir yapısı olduğu için alımlarda çok seçicidir. Herkes giremez. Dış görünüşünüzün çok iyi olması, kendinize baktığınızı karşıya göstermeniz gereklidir. Bu da yetmez dil bilmeniz artı özelliklerinizin olması gereklidir. Birden fazla mülakat yapar en son Zara Manager yani Mağaza müdürünün karşısına çıkarsınız.

Zara Çalışma Şartları 2017

Zara yoğun bir tempoda çalışır. Çünkü stratejik noktalarda mağazalara açtığında dolayı insan yoğunluğu fazladır. Sırf gezmeye gelen, deneyip giden insanların sayısı bile ortalama diğer markalardan fazladır. Buna nazaran aslında kemik bir kitlesi vardır. Sürekli Zara’dan alışveriş yapan başka yere gitmeyen bir müşteri topluluğu da vardır.

Kasiyerler boş vakitlerinde reyona çıkıp Satış Danışmanlığı yapabilirler. Bu bir opsiyondur. Çalışma saatleri full time çalışanlar için 45 saat part time çalışanlar için 30 saattir. Ufak oynamalar olabilir, bazense fazla çalışmanız gerekebilir.

Mesai alırsınız. Çalışma sistemini saatleri ve izin zamanlarını Manager belirler. Yoğun bir tempoda çalışmanız gerektiğini ve çok uzun saatler ayakta kaldığınızı bilmeniz önemlidir. Çünkü bu iş bu tempoda yürüyor.

zara-part-time-calisma-sartlari
Zara Full Time – Part Time Çalışma Şartları 2017

Zara Maaşlar 2017

Zara kolay bir işe alım süreci yürütmüyor ama sonunda da bunun hakkını veriyor. Bugün itibariyle part time çalışanlar asgari ücretin üstünde bir rakamla işe başlarlar. Prim ile birlikte 1500+ tl’yi geçebilirler. Buna artı olarak aylık yemek ücreti ödenir. Yol ücreti yoktur. Full time Kasiyer, Satış danışmanları ise 2000+ tl ile işe başlarlar.

Prim aldıklarında bu rakam yükselir ek olarak bahsettiğimiz yemek ücreti de alırlar ve yol ücreti ödenmez. Zara’da açık havuz sistemi vardır dolayısıyla primler aynıdır. Mağaza satışları iyi olduğun iyi primler alırsınız. Kariyer olayı zaman ve performansınızla alakalı bir de tabi yönetim ile iyi olmak gereklidir.

Manager sistemi vardır ve Manager Maaşları 6 bin tl üstündedir. Zara’nın kendine has iletişim biçimleri ve yönetim usulleri vardır. Şayet işe girerseniz bunların farkında olmanız gerekli ve ona göre davranmanız gereklidir.

Zara İşe Alım Mülakatları Hakkında

Zara Mülakat konusuna kısaca değinirsek, bazen ise Taksim’de bir otel bazense başka bir yere çağırabilirler. İlk görüşmede dahi ne kadar özenli ve farklı bir metot işlediklerini anlarsınız. Bu görüşmelerde yukarıda kısaca değindik birçok şey önemli.

Dış görünüş, diksiyon, kültürünüz, bilgileriniz vb. bunların hepsi değerlendirmeye alınıyor. Ve en son karar veriliyor. Süreç kısa bir süreç değil.

Zara Mülakatına girmiş bazı kişilerin yorumları;

Aşağıda sosyal medyada ve internette görüşlerini paylaşmış iki adayın Zara’da çalışmak istemesi ve sürecin gelişmesiyle ilgili deneyimlerinden bahsettiği yorumları alıntıladım.

Aday 1

“İlk önce Beşiktaş’ta bir otelde 40 kişilik bir grup mülakatı oldu. Masada herkesin numarası vardı ve cvlerimizi yazdırdılar. Daha sonra 1 gün içinde 2. mülakat için aradılar. İkinci mülakatta 20 kişi vardı. Hepimize sorular sordular. Çok basit sorulardı. Genelde şöyle bir durum olsa ne yaparsınız şeklinde sorulardı. Bu ikinci mülakattan bir gün sonra tekrar mağaza müdürleri ile bir görüşme yapmak üzere sizi listede doldurduğunuz evinize yakın mağazalardan uygun olanına yönlendiriyorlar. Son aşamada artık alınmış oluyorsunuz. Mağaza müdürü de sizin tipinizi beğenirse çalışmaya başlıyorsunuz.”

Aday 2

“3 mülakat aşaması ile Zara’ya girdim. Hepsi birer hafta aralıklıydı. İlki grup, ikincisi birebir ve sonuncu mağaza müdürü ileydi ama hepsi çok kolaydı. Sizi tanımaya çalışıyorlar. Müşteri sana kızdı ya da takım arkadaşlarınla anlaşamadın ne yaparsın tarzı sorular sordular. Çok kolay geçmişti.”

Görünen o ki mülakat aşaması biraz meşakatli ancak alım yapıldığında son kararın açığı olan Mağaza Müdür yani Manager olan son yetkiliye bırakıldığını görüyoruz. Zara veya diğer İnditex mağazalarında çalışmak istiyorsanız ve son aşamaya geldiyseniz aşağıdaki ipuçları size fayda sağlayabilir.

Zara Mülakat Son Aşama Görüşmeye Giderken İşe Yarayacak Birkaç İpucu

Görüşmeye giderken son derece temiz ve titiz bir şekilde gidin.

Modern görünüm ve tebessümle düşüncelerinize ifade edin.

Karşınızdakinin sözünü asla kesmeyin ve illa bir şey kanıtlama çabasına girmeyin.

Kendinizden emin olun ve bunu yansıtın.

Gitmeden önce marka hakkında araştırma yapın.

4.10.2017 Güncelleme

Zara çalışma şartları ve zara maaş yazımız en çok okunan yazılarımızdan biri. Bazı ek bilgiler verebiliriz.

Bu bilgiler özellikle çalışan yorumlarıdır. Ve her zaman altını çizdiğimiz gibi bu bilgilerin tümü kesinlik ifadesi etmez. Kesin bilgi için şirketle yapılan görüşmeler ve sonuçlar geçerlidir.

Zara Çalışma Şartları ve Süreç Hakkında

Hala geçerli olanlar;

  • Zara mülakat zorlu bir süreç aşama aşama ilerliyor. Bildiğim kadarıyla olumlu olumsuz mutlaka dönüş yapmaya çalışıyorlar.
  • Piyasadaki benzer şirketlere oranla şartlar daha iyi diyebiliriz. Tabi ki maddi olarak, ancak bu da işe alım sürecini iyice zorlaştırıyor. Talep çok alım az diyebiliriz.
  • İşe alım İnditex İnsan Kaynakları tarafından yönetiliyor.
  • Mağazalardan başvuru yapabilirsiniz.

Çalışanlar yorumlarında göze çarpanlar;

Not: Burada internet üzerinden deneyimlerini paylaşan insanların bazı yorumlarını yorumlayacağız. Kişiye ve olaya göre durumlar değişebilir. Özellikle aynı şeyden mi bahsedilmiş kaç kişi bahsetmiş kıstaslarını baz aldık.

Yani birçok kişi: Çalışma şartlarını beğendiğini ve şirkette fazla çalıştırma (mesai durumu hariç) olmadığından bahsetmiş.

Bazı yorumlardan seçtiğim ana fikirler;

  • Yükselmek zor, adaletsiz yaklaşımlar olabiliyor diye birçok kişi yakınmış.
  • Müşteri profili zorlu olabiliyor. O yüzden sabırlı ve soğukkanlı olmak önemli diye birçok kişi biraz alım gücü yüksek insanların zorlayıcı bir müşteriye dönüşebildiklerinden bahsetmiş.

Özellikle 3 yorumdan bahsetmek istedim çünkü en çok bahsedilenler bunlar. Bunlar size fikir verebilir ama belirleyici özelliği olmamalı. Sizin hikayeniz bambaşka olabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Bershka Çalışma Şartları ve Maaşları öğrenmek için tıklayınız.