kpss-ortaogretim-sinavi-ne-zaman-tum-detaylar

KPSS çift yıllarda Önlisans ve Lise mezunları içinde sınav açar. 2016 yılında ortaöğretim düzeyinde KPSS olacak mı sorusunun cevabı evettir. Memurluk şansı tanıyan ve şart olarak koşulan bu sınava katılmayı düşünüyorsanız bazı detayları bilmenizde fayda var.

2016 KPSS Başvuruları Ne Zaman

Bu konuyla ilgili önceki daha önce yazdığımız KPSS Sınav Tarihleri yazımızı okuyunuz. KPSS ortaöğretim düzeyi 23 Ekim 2016’da tek oturum olarak yapılacak ve sonuçlar 10 Kasım 2016’da duyurulacaktır.

2016 KPSS Ortaöğretim Başvuru Tarihleri

KPSS’ye ortaöğretim düzeyinde girmek isteyen adaylar için başvurular 9 Ağustos 2016 tarihinde başlayacak ve başvurular 24 Ağustos 2016’ta son bulacaktır. Bu tarihleri ÖSYM 2016 yılı sınav takvimindeki bilgilere göre duyuruyoruz. Takvime yakında bir dönemde yeniden kontrol etmekte fayda var. Çok istisnai durumlarda tarihlerde güncelleme yapılabilir.

Lise Mezunu Olamayanlar KPSS Ortaöğretim Düzeyi Sınavına Girebilirler Mi?

Evet girebilirler ancak 2 yıl içerisinde yani yeni sınav takviminde mezuniyetleri tamamlanmış olması gerekir. Yani son sınıf öğrencileri özellikle bu sınavda kendilerini deneyebilirler.

Ortaöğretim Mezunları KPSS Sonrası Hangi Memurluklarda Görev Alabilir

-Sağlık Memuru

-Laborant (Laborant meslek lisesi)

-Sağlık Teknisyeni (Lise ve Dengi Okulların Acil Tıp Teknisyenliği)

-Sağlık Teknisyen Yardımcısı

-Hizmetli

-Şoför

-İnfaz Koruma Memuru

-Zabıt katibi

-Hemşire

-Memur

-V.H.K.İ.

-Bilgisayar İşlt.

-Çocuk Eğiticisi

-Koruma Güvenlik Görevlisi

-Bekçi

NOT: Bu memurluklar için sınav bir ön şarttır. Bunun yanı sıra kendi içinde özel koşulları bulunabilir. Tercih sürecinde bunları göz önünde bulundurmalısınız ve uygunluk sağlamalısınız. Örneğin: E sınıfı ehliyet istenir şoförlerden B sınıf ile memur olamazsınız. Diğer bir Örnek: Zabıt Katibi Bilgisayar sertifikası ya da lise de alakalı bölümlerden mezuniyet ister. Bu ayrıntılara dikkat ediniz.

GÜNCELLEME 29 AGUSTOS 2016 KPSS ÖNLİSANS VE ORTA ÖĞRETİM SINAV TARİHLERİ DEĞİŞTİ YENİ TARİHLER VE DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ.