Günümüzde bazı bebeklerin inek sütündeki proteine reaksiyon verdiği bilinmektedir. Bu çokça karşılaşılan durum bebeklerin süt ve süt içeren gıdaları tüketmeye başlamasının ardından ilk birkaç ayında ortaya çıkmaktadır.

Süt alerjisi, tamamen anne sütü ile beslenen bebeklerde bile görülebiliyor. Bunun nedeni annenin emzirme döneminde tükettiği süt ve süt ürünlerinin bebeği etkilemesidir. Bebeğin doğduğu gün itibariyle de başlayabilen süt alerjisi, emziren annelerin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle en aza indirilebiliyor. İlk altı ay anne sütüyle beslenen bebekler altı aydan sonra ek gıdalara geçtiklerinde mutlaka anneler tarafından iyi gözlenmeliler ki süt alerjisi tespit edilebilsin.

Alerjinin tespitinde belirtilerin bazılarını yakalamak çok kolay olduğu gibi bazıları ise başka nedenlere bağlanacak kadar sık görülen reaksiyonlar. Bebeklerde görülen kanlı ve sümüksü dışkı, kabızlık ya da ishal ile hırıltı, öksürük ve astım benzeri belirtiler kolay yakalanıp hemen önlem almanızı sağlarken huzursuzluk, ağlama nöbetleri, uykusuzluk, egzama, deri döküntüsü, deride kuruluk, kilo alamama ve gaz sancısı gibi her bebekte görülebilen belirtiler süt alerjisini doğrudan anlayamamanıza sebep olabilir. Bebeğinizde bu belirtilerin tamamını ya da bir kısmını gördüğünüzde başka bir nedeni yoksa bebeğinizin süt alerjisi var demektir. Bu alerji genellikle bir yaşına kadar devam edeceği için 6 ay ile 12’lık sürede sık sık doktorunuzla alerjiyi takip etmeniz gerekecektir.

Anneler tarafından bilinmesi gereken en önemli nokta, süt alerjik bebeklerin anne sütüne değil, inek sütüne reaksiyon gösterdiğidir. İnek sütünde bulunan proteinler anne sütündekinden farklı olduğundan bebeğinizi emzirmenizde bir sakınca yoktur, sizin sütünüz bebeğinizde alerji yapmaz. Ama emzirme yoluyla bebeğinize sizin tükettiğiniz inek sütü proteini alerji yapabilir. Yani bebeğiniz inek sütüne alerjikse ve emzirmeye devam ediyorsanız süt ürünleri tüketiminizi diyetinizden çıkarmanız gerekir. Bu durumda süt ürünlerinden alamadığınız kalsiyumu dışarıdan takviye ile alabilirsiniz.

Alerjisi olduğu teşhis edilmiş bebekler içinde süt proteini bulunmayan alerjik bebek mamaları ile beslenmelidir. Aşçı Anne, süt alerjik bebekler için bebek süt ve süt ürünlerini içermeyen Ispanaklı Bebek Tarhanası, Çocuk Cipsi, Doğal Dut Pekmezi, Yulaf Unu, Bebek İrmiği gibi daha birçok tekli ürünü ve Süt Alerjik Makarna Paketi ile Süt Alerjik Paketi sizlere sunuyor. Bebeklerin ek gıdaya geçişinde en çok kullanılan bebe bisküvileri ise Aşçı Anne Süt Alerjik kategorisinde süt, çapraz gıdalar ve yumurta içermeden güvenle kullanabileceğiniz Süt Alerjik Bebek Bisküvisi adıyla yerini alıyor.