Photo by Pixabay from Pexels

Çoğumuz başarılı olmayı hayal eder ama çok azımız başardığını veya amacına ulaştığını söyler. Herkes için başarının tanımı farklı olabilir ama yaygınca kullanılan bazı yalan tanımlar var. Şimdi bunlardan 7 tanesini hep birlikte görelim.

Bütün cevapların sende olması lazım

Başarılı insanlar kafasındaki bütün sorulara cevap vererek yola çıkmazlar. Sadece neleri öğrenmeleri gerektiğini iyi saptarlar. Başarılı olan çoğu girişimci, yolda ilerlerken yaptığı hatalardan öğrendikleri sayesinde yoluna devam edebildi!

Bir şeyleri değiştirmen gerekmiyor

İşe başlarken hep farklı ve eşsiz birşey üretmek için uğraşılır. Bu ürün başarılı olabilir ama daha da büyümesi için kullanıcının deneyimiyle değişir. Yani ortada tamamen eşsiz birşey oluşmaz.

Bir gecede başarıya ulaşmak

Beyonce bir konuşmasında “Bu sektörde benim kadar çok çalışanı görmedim” demiş. Yada Lionel Messi veya Cristiano Ronaldo gibi yıldızlar da takımın en çok çalışan oyuncuları. Yani aslında hakeden başarıya ulaşır. Cem Yılmaz’ın da son zamanlarda gözde olan tweet’inde söylediği gibi. “Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır.”

Başarılı olmak için herşeyden ödün vermen lazım

Oprah Winfrey: “Her şeye sahip olabilirsiniz ama hepsine aynı anda değil.” demiş. Bir milyarder olup senede 50 farklı ülkede tatil yapabilirsiniz, mükemmel bir baba olabilirsiniz yada senede 10 maraton koşabilirsiniz. Bunların hepsini aynı zaman dilimlerinde yapmak biraz zor. Bu hayat-iş dengesini tutturmak zor ama elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.

Başarı bütün problemlerinizin bitmesini sağlayacak

Başarılı insanların daha az problemi yok. Sadece problem çözme stratejileri daha iyi. O yüzden daha az problem istemek yerine onlarla baş edebilmenin yollarını bulun.

Başarılı olduktan sonra insanlar sizi daha çok sevecek

Marilyn Monroe: “Başarı birçok insanın sizden nefret etmesine yol açar. Keşke böyle olmasaydı.” demiş. Serdar Kuzuloğlu’nun da bir konuşmasında “insanlar Ferrari’ye binen kişilere hem özeniyor hem de küfür ediyor” odağındaki konuşması yine bu konuya başka bir örnek.

Başarı sizi daha mutlu yapacak

Yıllarca süren tartışma konusu bu. “Para mutluluğu satın alabilir mi?”. Bence kısa vadede parayla mutlu olunur ama uzun vadede tatmin edici bir mutluluğa sahip olamazsınız. O yüzden ister başarılı olun ister olmayın kendinizce mutlu olmanın bir yolunu bulun.