dirilis-the-revenant-inceleme-hakkinda

Nasıl başlasak bilemiyorum. Bir süredir izlemek istediğim ama fırsat bulamadığım Diriliş filmini az önce izledim. Bir süredir sosyal medya iyice geyiği dönen Leonardo DiCaprio, Oscar alacak mı sorusuna film ne kadar cevap veriyor, oyunculuk ne kadar hak ediyor yakından izledim.

Farklı Kılan Ne?

Bir sürü ödül almış bilmem kaçta aday gösterilmiş bu film iki buçuk saat uzunluğunda ve gerçekten gereksiz uzun. Bazı türevleri var isim vermeyelim anlam karmaşası olmasın diye ancak filmde Leonardo DiCaprio, Tom Hardy hesaplaşması olacağı çok belli iken o kadar gereksiz uzatılmış ki bir sinema izleyicisi olarak beni rahatsız etti. Aklıma sadece Leonardo’nun oyunculuğunun sürekli göze sokulması ve aman bu sefer Oscar alsın düşüncesi yattığını hissettim. Leonardo zaten çok iyi bir oyuncu bu filmde mi tanıdık adamı o kadar uzattınız diye sorası geliyor.

Hikaye Özgün Değil

Hikaye güçlü değil intikam izliyoruz ama öyle dolu dolu bir intikam değil. Güya yalın olarak sunulmak istenmiş ancak iki tane süper adam ver elinde çok olağan bir şekilde devam edip son buluyor. Filmde ucu açık sahneler, feedbackler var. Ne amaçlandığına dair ipuçları yok yani ara ara kopukluklar olduğunu söyleyebiliriz.

Oscar Alır Mı?

Açıkçası Akademi ödülleri  bambaşka bir mevzu orada ödül almanın sadece oyunculuk ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Siyasi ve bazı şeylerin döndüğü çocuk adamların Beyaz Saray’dan ödül verdiler daha ne olsun. Ancak bu sefer basın, sosyal medya vs. DiCaprio için bir itici şans yaratabilir. Ancak tabi ki oyunculuk güzel ve alırsa sürpriz olarak nitelemem. Ama almazsa da kesinlikle sürpriz değil.

Normalde film incelemesi tadın yazarım ama gerçekten film benim için hayal kırıklığı hele ki Tom Hardy kendisini çok severim çok kötü kullanılmış, uymamış. Beğenenlere lafım yok ama kesinlikle benim için vasat bir film.