Facebook yeni özelliği sayesinde kan arayanlar ile kan bağışı yapabilecekleri daha hızlı bir şekilde buluşturacak.

Bu yeni özellik sayesinde özel bir kan bağışı gönderisi hazırlanabilecek. Aranan kanı ve aranan bölgeyi belirteceğiniz gönderiyi gönderdikten sonrasında Facebook yakındaki olası donörlere bildirim gönderecek ve böylece kanın bulunma sürecini kısaltacak.

Bu yeni özellik Hindistan’ın Ulusal Kan Bağışı Günü olan 1 Ekim’de kullanılmaya başlanacak. Bu tarih itibariyle Hindistan’daki kullanıcılar haber akışlarında kan bağışçısı olabilecekleri bir alan görecekler. Aynı anda da özel kan bağışı talebi gönderileri de yayına alınacak ve kan arayanlar bu özel gönderiyi kullanabilecekler.

Bu yen özelliğin ikinci aşamasını önümüzdeki haftalarda yayına alacak olan Facebook, bu sefer de kan bağışı yapacak kişilerin belirli bir kişiye ya da bir kuruma kan verebilmelerini sağlayacak bir gönderi türü sunacak. Böylece kan bankalarına ya da hastanelere de kan bağışı yapmak mümkün olacak. Talebi oluşturacak kişiler, aranan kan türünü, nereye bağışlanması gerektiğini, kendilerinin irtibat bilgilerini ve ihtiyaç sahibinin hikayelerini paylaşabilecekler bu gönderilerde.

Bu gönderinin oluşturulmasının akabinde birinci aşamada kendilerini donör olarak kaydettirmiş olan kişilere bildirim gönderilecek. Çağrıyı kabul etmeleri durumunda, ihtiyaç sahibi ile WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçebilecekler.

Önemli bir hatırlatma, bu özelliği kullanan donörler kan bankalarına kaydolmuş sayılmıyorlar. Kan bankasına kayıt yine kan bağışına gidildiği noktada yapılıyor.

Bu uygulama eğer Hindistan’da başarılı sonuçlar verirse, Facebook yeni özelliğini tüm dünyaya açacaktır.