Son zamanlarda bu kadar iyi bir film izlememiştim. Dün geç kalmama rağmen Spotlight filmini izledim ve onu yazacaktım ama Bridge of Spies o kadar fevkalede bir izleme keyfi verdi ki hakkını yemek istemedim.

Bridge of Spies filminin konusu:Soğuk Savaş esnasında James B. Donovan adındaki avukat CIA tarafından işe alınmıştır. Avukat gergin bir müzakere görevine dâhil olup Sovyetler Birliği tarafından uçağı düşürüldükten sonra tutuklanan U-2 casus uçak pilotu Francis G. Powers’in ABD’de casusluk suçuyla tutuklu bulunan KGB istihbarat ajanı Rudolf Abel ile takas edilerek serbest bırakılması için çalışmaya başlar. Film, 1960 senesinde gerçekleşen U-2 krizini anlatmaktadır.

Kaliteli ve Sinemalist Bir Film

Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg var ve başrolde harika performansla Tom Hanks gerçi her filminde böyle bu adam ama ilerleyen yaşına rağmen yine mimikleri, hissettiklerini o kadar iyi geçiriyor ki karşıya harika. Filmin işleyişini yavaş bulmadım aksine bazı ayrıntıların atlanmadan yayınlanması çok hoşuma gitti.

Filmin Amerikan popülizmini desteklediğini savunanlar elbette olacak ama ben işin sinema tarafındayım eğer izleyecek vaktiniz olursa ki mutlaka listenize ekleyin yoksa Bridge of SpiesCasuslar Köprüsü izlemeniz gereken filmlerden. Bugüne dair bile etrafımızda olup bitenle ilgili düşünmeye itecek kadar empati kurduran sorgulayan ve bunu en önemlisi duygularla yapan bir film. Ben en çok bu yönünü beğendim.

Bir sonraki yazımda Spotlight ile ilgili bir şeyler yazacağım nitekim oda üstünde durulması gereken bir film. Oscarıymış şuymuş buymuş diye değil sonra geleceğiz o konulara…

Bridge of Spies – Casuslar Köprüsü (2015)

Yönetmen: Steven Spielberg

Ülke: ABD, Hindistan, Almanya

Tür: Biyografi, Dram, Tarihi, Gerilim

IMDB: 8,0

Vizyon Tarihi: 27 Kasım 2015

Süre: 141 Dakika

Ödüller: 2 ödül.

Bütçe: $40,000,000