GOT609_sezon-finali

Game of Thrones 6. sezon 9. bölümüyle gönülleri mest. Harika bir bölümdü ve savaş sahnesi inanılmaz kaliteliydi. Birçok karakterin farklı hamleleri ve yansımalarını gördük. Kimisi için yeni bir başlangıç kimisi için nihai son yerini buldu.

Ancak bazı garipliklerde gözümüzden kaçmadı bu konuda sosyalmedya.co güzel bir yazı hazırlamış bu sebeple sizinle paylaşmak istedim. Orjinali için tıklayabilirsiniz. 

Bölüm sonunda Stark hanesinin bayraklarını astığımız Game of Thrones’ta sezon sonuna yaklaşıyoruz. Heyecan dorukta, ancak biteceği için kalplerimizde de bir burukluk var açıkçası.

Bölüme tekrar dönmek gerekirse; tüm insanlık iki piçin savaşını heyecanla bekliyordu ki, Dany sürprizi gerçekleşti. 6 sezondur hasretle beklediğimiz ejderha saldırısı, hakkıyla yerini buldu. Rhaegal ve Viserion’ın da hapsoldukları mağaradan çıkıp Drogon’la beraber gemileri yakmalarını keyifle izledik. Tabi tüm bunların keyfini sürerken, bazı şeyleri gözden kaçırmış ya da kafaya takmış olabiliriz.

O zaman, sezon finalinden önce birkaç noktaya değinme vaktidir.

Dany, babasına mı benzemeye başladı?

 

daenerys

İnsan evladı bir gariptir. Annesine babasına ne kadar kızsa da, yaş aldıkça onlara benzemeye başlar. Aynı durum Daenerys için de geçerli olabilir mi?

Son sezonda Daenerys’le alakalı şüpheler yükselmeye başladı. Westeros’a yol aldığında Jon ile birlik olacağına inanılıyordu; ancak şimdi ikilinin birbirlerine düşman olacağı düşüncesi de yükseldi.

Tyrion ve Daenerys’in konuşmasında, Dany’nin gözlerindeki öfke ve kararlılık aynı zamanda çok karanlıktı. Tyrion’ın sağ duyuya çağrısı olmasa, belki de Dany çoktan katliama başlayacaktı.

Ne ilginçtir ki, yine bir hükümdar Targaryen ve yine Lannister bir sağ kol. Tarih tekerrürden ibaret midir acaba?

Ejderhalara kim binecek?

yara

Kitaplarda, ejderhaların üç başı olduğu söyleniyor; bu da ejderhalara binecek üç kişinin olduğunu akla getiriyor. Drogon’a Dany’nin bindiğini biliyoruz, peki ya Rhaegal ve Viserion?

Birine Jon’un bineceğine inanmayı geçiyorum, artık insanlar emin gibi. Diğerinin de bir kadın olacağı söyleniyordu. Son bölümle beraber acaba bu kişi Yara olabilir mi soruları sorulmaya başladı. Magazin habercilerinin ortalığı karıştıran tez canlı sorularına benzer bir soru olan bu teori, bizce çok yerinde bir teori değil. Yara’dan önce Tyrion ve Meera’ya dair daha güçlü teoriler var.

Boltonların taktiği, Romalılara ait.

roma

Ramsay’in Jon’u sıkıştırdığı sahne Cannae Muharebesi’nde M.S 216’da gerçekleşen savaş taktiğinin aynısı. Romalıların Hannibal tarafından çembere alınarak katledildiği taktikle alakalı yapımcı D.B Weiss, aynı zamanda Amerika’nın iç savaşıyla alakalı okuduğu kaynaklarda da, cesetlerin savaş sırasında büyük bir engel olabileceğini okumuş.

İtiraf etmek gerekirse, ceset yığını ve savaş sahnesi gerçekten de nefes kesiciydi. Kendilerini tebrik ederiz.

Aslında savaş Winterfell’de sona ermeyecekti.

jon1

D.B. Weiss, savaşın aslında Winterfell’de bitmeyeceğini, ancak biraz düşündükten sonra orada bitmesinin daha mantıklı olacağına karar verdiklerini söyledi. Sonuç itibarıyla bu savaş, Jon’un eve dönüş savaşıydı ve yapımcılar, bu yolculuğun Winterfell’de bitmesinin daha mantıklı olduğuna karar verdi.

Neden bu kadar çok “wildfire” lafı geçti?

cersei

Sekizinci bölümün sonunda Cersei, Qyburn’e bir dedikodunun gerçek olup olmadığını sormuştu. Qyburn de dedikoduyu doğrulamıştı.

Bran’in sezon başındaki görülerinde, Westeros’un wildfire ile ateşe verildiğin görmüştük. Bu bölümde bu kadar aleni bir şekilde bahsedilmesinin sebebi acaba Cersei’nin şehri yakma planları olabilir mi?

Artık senin bir parçanım derken?

ramsay

Geçtiğimiz bölümlerden beri herkesin kabusu olmuş teori, yine kafalara takıldı. Sansa, Ramsay’in çocuğunu mu taşıyor? Ramsay’in artık senin bir parçanım demesi, bu teoriyi güçlendiriyor mu? Umarız ki doğru değildir. Sansa’nın Baelish’le evlenme ihtimalinden bile daha iğren. Olan teorinin gerçek olmamasını umuyoruz.