Kosgeb-dolandiricilarina-karsi-dikkatli-olun

İş kurma konusundaki birçok yazımda bahsediyorum. Bu işte uyanıklık yapan, hayal tacirliği yapan insanalar. Duyumlara göre son dönemde bu durum ayyuka çıkmış durumda bununda sebebi 50  bin tl hibe konusunun çok popüler olması ve yanlış algılara açık olmasından kaynaklanıyor.

Danışmanlık Hizmeti Adı Altında

Firma kuruluş gibi kendini tanıtanların yanı sıra şimdi de direk olarak Kosgeb’in adını kullananlar ortaya çıkmış. Kosgeb danışmanıyım iş planı hazırlama süreçlerini yönetiyorum diyerek girişimci adaylarını kandırıyorlar. Danışmanlık ücreti alan kiminden 500 kiminden 250 kiminde belki de 1000 lira alan bu dolandırıcıların yaptığı en büyük alçaklık ise girişimcilerin fikirlerini çalması oluyor. Belki de onları da kuruldan onay alması için başka birilerine başka meblağlara satıyorlar.

Kosgeb Ücretsizdir

Kosgeb tamamen devlet destekli bir kurumdur. Hiçbir şekilde ücret ödemezsiniz. Eğitimde dahi durum böyledir hatta onlar size harçlık adı altında yol harçlığı verirler eğitim sonrasında toplu olarak. Ayrıca onay alırsanız destek verirler. Kosgeb konusunda bu kadar kolay birilerine inanmayın ve unutmayın bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Kosgeb’te bu konuda hem video çekti hem sürekli bildiri paylaşıyor en doğru bilgiyi yine kurumda alırsınız. İletişime geçmekten çekinmeyin. Ayrıca devlet destekleri ve hibe konusunda hazırladığımız aşağıdaki üç yazıyı okuyunuz.