Kredi, ihtiyaç durumunda bankadan alınan nakit paradır. Bankaların sağladığı kredi ve finansmanlıkta, müşteriye kredi kartı veriliyor. Acil durumda nakit paraya ihtiyaç olunduğunda da kart ile alışveriş yapılıyor. Kredi borcu ise faizli olarak bankaya ödeniyor. Ev, araba veya alışveriş için bankadan alınan krediye eklenen faizde kaç taksitli olduğuna göre değişiyor. Acil nakit veya ihtiyaç için çekilen kredi sözleşmesinde ise her bilgi yer almaktadır.

Kredi çekerken bu sözleşmedeki hususlar kesinlikle okunmalıdır. Kredi sözleşmesinde ödeme tarihleri, kredi tutarı, uygulanacak faiz ve ödenmemesi durumunda olacak yaptırımlar yer almaktadır. Hem faizler, hem de kredi borcu erteleme gibi durumlar için kredi alacağınız bankayla sözleşme yaparken tüm hususları eksiksiz bir şekilde okumalısınız.

​​​​​​​​Kredi Borcu Erteleme İşlemleri

Kredi alırken banka müşterisi ile bir sözleşme imzalayıp, nakit para veriyor. Bu yüzden konut, taşıt veya başka bir ihtiyaçtan ötürü bankadan kredi alırken bu sözleşmeyi incelemekte fayda var. Eğer kredi borcu erteleme gibi bir durumuz olursa kabul edilen şartlara göre işlem yapılır. Kredi alırken kabul ettiğiniz tüm şartlarda ödeme tarihleri de bildirilmektedir.

Ödeme tarihlerini ertelemek için ise bankayla görüşme yapmanız veya durumunuzu açıklamanız gerekir. Bununla birlikte bankaya dilekçe de yazarak hangi sebepten dolayı borcunuzu ertelediğinizi, hangi tarihte ödeyeceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından banka dilekçeyi onaylar ve ödeme tarihlerini değiştirir.

Kredi Borcunu Ertelemek İçin Yapılması Gerekenler

Kredi borcu, taksitli olarak bankaya ödenen paradır. Kredi borcunun ödenmesi için ise müşteriye son ödeme tarihleri verilir. Müşterinin krediyi zamanında ödememesi durumunda ise hukuki işlemler yapılır. Bu nedenle bankadan kredi alırken şartlara çok dikkat edilmelidir. Ödeyemediğiniz krediyi ertelemek için de bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Borcu Erteleme Yolları

Kredi borcunu ertelemek için bankayla görüşülmesi veya dilekçe yazılması gerekmektedir. Dilekçe gönderdikten sonra da banka duruma göre ödeme tarihini erteleyebiliyor. Eğer banka borcunuzu ertelemeye yanaşmıyorsa ise bu durumda ödenecek son taksitler için başka bir bankadan kredi alabilirsiniz. Böylece kredi borcunuz olan bankanın ödemesini de yaparsınız. Diğer bankaya da borcunuzu uzun vadeli olarak ödersiniz.