Pokemon GO nedir? Oyun gereksinimleri nelerdir? Nasıl oynanır? İşte Pokemon GO hakkında bilmeniz gerekenler ve işinize yarayacak ipuçları…

 Zamanında birçok kişinin severek izlediği popüler anime serisi Pokemon, arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle oyunlaştırılarak “Pokémon GO” adıyla mobil cihazlar için duyurulmuştu. Herkesin merakla beklediği Pokemon GO oyunu şimdi ise Android ve iOS cihazlar için kullanıma sunuldu.

Peki tam olarak Pokemon GO nedir? Nasıl oynanır? Oyun gereksinimleri nelerdir? Pokemon GO oyununa yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli? İşte Pokemon GO oyununa ait bilmeniz gerekenler…

Pokemon GO nedir?

Pokemon GO, arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak iOS ve Android cihazlar için geliştirilen ve gerçek dünya üzerinde (fiziksel olarak) oynanan konum tabanlı bir mobil oyundur. Niantic (Google) ve The Pokemon Company tarafından geliştirilmiştir. 6 Temmuz 2016 tarihi itibariyle ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur (uygulama-içi satın alma mevcuttur).

Orijinalinde olduğu gibi, Pokemon GO oyununda da pokemon karakterlerini yakalama, eğitme, takas etme, karşılıklı savaştırma gibi fonksiyonlar bulunmaktadır.

Pokemon Go

Pokemon GO gereksinimleri nelerdir?

Pokemon GO oyununu Android veya iOS cihazlarınızda oynayabilmek için cihazınızın donanımsal ve yazılımsal olarak bazı gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Android ve iOS için önerilen cihaz gereksinimleri ise şöyle:

Android gereksinimleri (önerilen):

 • İşletim sistemi: Android 4.3 (Jelly Bean) ve üzeri
 • RAM: 1 GB ve üzeri
 • İşlemci: 1.0 GHz dualcore ve üzeri
 • Grafik: Adreno 305 ve üzeri
 • GPS, WiFi, Mobil Veri

iOS gereksinimleri (önerilen):

 • İşletim sistemi: iOS 6 ve üzeri
 • İşlemci: 1 GHz Cortex-A8 ve üzeri
 • RAM: 1 GB ve üzeri
 • Grafik: PowerVR SGX535 ve üzeri
 • GPS, WiFi, Mobil Veri

*Aynı özellikleri taşısa dahi oyun performansı cihazdan cihaza farklılık gösterebilir.

ÖNEMLİ NOT: Pokemon GO, Android N Developer Preview sürümünü desteklememektedir (oyun yüklenir, ancak açılmaz). Android Nougat ismiyle ilk kararlı sürüm duyurulduğunda desteklemeye başlayacaktır.

Pokemon Go

Pokemon GO nasıl oynanır?

Eğer daha önce yine Niantic tarafından geliştirilen gerçek-zamanlı ve arttırılmış gerçeklik teknolojisine sahip Ingress oyununu oynadıysanız, Pokemon GO oyununda yapısal olarak çok fazla yabancılık çekmezsiniz. Ancak yine de yeni başlayanlar için bazı temel noktalara değinelim.

Pokemon GO’yu indirin

Pokemon GO an itibariyle sınırlı sayıda ülkede kullanıma sunulduğunu belirtmek gerekiyor. Kullanıma sunulan ülkeler arasında Türkiye (henüz) olmadığı için oyunu doğrudan Google Play veya App Store üzerinden yükleyemeyebilirsiniz (Google Play’de “Bu öğe cihazınızla uyumlu değil” ibaresi çıkabilir). Bu durumda aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Android için: Ayarlar > Güvenlik ekranından Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif ettikten sonraburadaki Pokemon GO APK dosyasını indirin ve cihazınıza kurun.

iOS için: Pokemon GO oyununu ülkesi desteklenmeyen iOS cihazlara yüklemenin şimdilik tek yolu, bölge ve ülke ayarlarını değiştirerek oyunun aktif olduğu ülkelerden biri (ABD, Yeni Zelanda, Avustralya vs.) olarak ayarlamak.

[App Store | Google Play | APK]

Hesabınızı oluşturun, karakterinizi seçin

Oyunu indirip cihazınıza yükledikten sonra (oyunu açtıktan sonra) bir hesap açmanız gerekiyor. Oyun ise iki farklı hesap seçeneği sunuyor: Birincisi Google (Gmail) hesabı, diğer ise Pokemon Trainer Club hesabı. Bunlardan birini (biz Google hesabı üzerinden anlatacağız) seçip hesabınızı oluşturduktan sonra ise erkek ve kadın olarak bir karakter belirlemeniz gerekiyor. Ardından seçtiğiniz karakterin görünümünü (yüz, saç, kıyafet, çanta vs.) zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Pokemon GO karakter

Başlangıç pokemonunuzu seçin

Sonraki adımda ise sizden ilk pokemon karakterinizi seçmenizi istiyor. Başlangıç pokemonu seçenekleri arasında ise Charmander, Bulbasaur ve Squirtle bulunuyor. Bunlardan birini seçtikten sonra ise açılan kameranız üzerinden seçtiğiniz pokemonu yakalamanız gerekiyor. Bunun içinse poke topunu seçtiğiniz pokemon karakterinin üzerine doğru düzgün bir şekilde fırlatıp yakalamanız gerekiyor. Pokemonu yakaladıktan sonra ise ilgili pokemona ait çeşitli bilgileri (türü, kilosu, boyu vs.) görebilirsiniz.

Bulbasaur Charmander Squirtle

Gezmeye başlayın

Bundan sonra yapılması gerekenler ise biraz sizin fiziksel konumunuza ve hareketine bağlı. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi Pokemon GO; gerçek-zamanlı olarak, gerçek dünyada (gerçek haritada) oynanan bir oyun.

Yürüyerek, gezerek, yani kısaca mesafe katederek birbirinden farklı pokemonlar ile karşılaşabilir bunları yakalayabilirsiniz. Yakalamak için önce bulduğunuz pokemona dokunup, açılan ekrandan poke topunu ilgili pokemona fırlatarak isabet ettirmek gerekiyor. Her pokemon yakaladığınızda ise karaktere özel Candy ve Stardust kazanıyorsunuz. Bunları ise pokemonlarınızı geliştirmek için kullanabiliyorsunuz. Ayrıca yakınınızda bulunan pokemonları sağ alt köşedeki alandan görebilir, ona göre uzağa gitmeden yakın çevrenizde araştırma yapabilirsiniz.

Pokemon GO ekran goruntusu

Pokemonları türlerine göre kendi bölgelerinde daha rahat bulabiliyorsunuz. Örneğin Su türüne ait bir pokemonu deniz kıyılarında veya sahillerde bulabiliyorken; Çimen türüne ait bir pokemona ise yeşillik alanlarda rastlayabilirsiniz.

*Başlangıçta toplayabileceğiniz maksimum pokemon sayısı 250, maksimum pokemon yumurtası ise 9’dur. Ancak coin karşılığında kapasiteyi arttırmak mümkün.

Pokestop

Önemli bölgelerde (müzeler, heykeller, meydanlar, tarihi binalar vs) ise mavi yuvarlak semboller ile gösterilen ve Pokestop adı verilen istasyonlar bulunuyor. Bu istasyonlarda pokemon yumurtalarıve daha fazla pokemon yakalayabilmek için lazım olan poke topları gibi itemler bulabiliyorsunuz. Henüz erişim sağlamadığınız Pokestop’lar mavi renk ile gösterilirken; erişim sağladıktan sonra mor rengine dönüşüyor.

*Eğer daha önce Ingress oynadıysanız, Pokestop’ları Ingress’teki portalların olduğu yerde bulabilirsiniz.

Pokestop-Pokemon-Gym

Pokemon Gym (Salon)

Oyundaki asıl eğlencenin Pokemon Gym adı verilen salonlarda olduğunu söyleyebiliriz. 5. seviyeye ulaştığınızda erişim sağlayabileceğiniz kule şeklindeki bu salonlarda, pokemonlarınızı diğer oyuncuların pokemonları ile savaştırabiliyorsunuz. Ancak karşılaşmalardan önce Salon Lideri (Gym Leader) adı verilen üç liderden (üç takımdan veya üç renkten) birini seçmeniz gerekiyor. Yani bu salonları kısaca gerçek oyuncular ve takımlar ile yapılan mücadelelerin gerçekleştirileceği mekanlar olarak tanımlamak mümkün.

Eğer boş bir salon bulursanız da o zaman kendinizi Salon Lideri olarak belirleyebiliyorsunuz. Ancak salon dolu ise ve salonda sizinkinden farklı bir takım (renk) varsa, o zaman Salon Lideri ile mücadele etmeniz gerekiyor. Sizin takımınıza ait olan salonlarda ise savunmayı güçlendirebiliyor veya pokemonlarınızı eğitebiliyorsunuz.

Pokedex

Oyunun ana ekranında yer alan poke topu simgesine tıkladığınızda karşınıza bir menü çıkacaktır. Buradan Pokedex adı verilen seçeneğe dokunarak o ana kadar yakalamış olduğunuz tüm pokemonları görebiliyor ve detaylarına (kaç gez görüldüğü, kaç kez yakalandığı, kilosu, boyu, türü vs.) ulaşabiliyorsunuz.

Pokedex

Mağaza

Pokemon GO oyununun ücretsiz olarak oynandığından daha önce bahsetmiştik. Ancak dilerseniz oyun-içi satın almalar ile oyunda daha hızlı ilerlemeniz de mümkün. Mağaza üzerinden ücret karşılığında coin satın alabilir; bu coinler ile de poke topları, pokemon yumurtaları, modüller gibi itemlere sahip olabilirsiniz. Mağazaya ise yine ana ekran üzerinde yer alan poke topu simgesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pokemon GO magaza

Kısacası Pokemon GO’yu oynarken bol bol yürüyüş (spor) yapmanız, gezmeniz, mesafe katetmeniz gerekiyor.

Pokemon GO Plus

Oyunu daha verimli şekilde oynamak isteyenler, belirli bir ücret karşılığında Pokemon GO Plus adı verilen ek bir cihaz da satın alabiliyor. Cihaz bileğe takılabildiği gibi, kıyafet, çanta gibi yerlere de iliştirilebiliyor. Bluetooth ile çalışan Pokemon GO Plus Google Maps işaretleyiciyi bünyesinde barındırıyor. LED bildirimleri ve titreşim özellikleri de bulunan cihaz, önemli olaylar sırasında oyunculara bildirim veriyor.

Pokemon Go Plus

Oyunu oynamak için Pokemon GO Plus’a gerek olmadığını da belirtmek gerekiyor. Ancak cihaz ile oynandığında oyun daha gerçekçi bir hale geliyor ve telefona çok fazla yük bindirilmemiş oluyor.

Yeni başlayanlar için pokemon ipuçları

Oyuna yeni başlayacak olanların bazı noktalara da dikkat etmesi gerekiyor diyebiliriz. Hem oyunu iyi kavramak, hem de daha iyi bir başlangıç yapabilmek adına işinize yarayacak ipuçlarından bazıları ise şöyle:

Hazırlığınızı iyi yapın

 • Oyunu oynayacağınız cihazınızın donanımsal ve yazılımsal gereksinimleri karşıladığından emin olun.
 • Yanınızda ekstra bir batarya bulundurun. Oyunun yüksek kapasiteli bir oyun olduğunu ve bataryayı hızlı bir şekilde tükettiğini unutmayın. (Oyunda ayrıca bataryayı az tüketmesi için bir seçenek de bulunuyor, aktif edebilirsiniz.)
 • Mobil verinizi kontrol edin. Oyun fiziksel bir hareketlilik gerektirdiği için mobil veriye ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla internet kullanımınızı kontrol edin ve oyuna öyle başlayın.

Pokemon türlerini iyi kavrayın

Eğer sıkı bir Pokemon takipçisiyseniz, pokemon türlerini mutlaka biliyorsunuzdur. Ancak bilmeyenlerin de farklı pokemon türlerini iyi kavraması, her türün zayıf ve güçlü yanlarını iyi öğrenmesi gerekir. Örneğin ateş çimene karşı, çimen suya karşı, su ise ateşe karşı güçlüdür.

Çevrenizdeki tüm pokemonları yakalayın

Her ne olursa olsun pokemon yakalamaya önce çevrenizden başlayın. Karşılaştığınız pokemonu sevmemiş ya da benzer bir pokemon türü daha önce bulunduğu için yakalamak istemiyor olabilirsiniz. Ancak;

 • Yakaladığınız her pokemon size deneyim puanı (XP) kazandırır. Eğer yeni bir pokemon türü yakalarsanız, o zaman ekstra XP daha kazanırsınız.
 • Yakaladığınız her pokemon için Candy ile ödüllendirilirsiniz; ki bu Candy’ler pokemonların evrimi için gerekli olduğundan, oyunda çok önemli bir yere sahiptir.

Pokestop’ları arayıp bulun

Poke topları, pokemon yumurtaları ve diğer itemleri elde edebilmenin en iyi yolu Pokestop’lardır. Dolayısıyla gezintiye çıktığınızda mutlaka Pokestop bulmaya çalışın. (Ingress’teki portalların olduğu bölgelerde bulabilirsiniz.)

Diğer oyuncular ile iletişime geçin

Pokemon GO’yu yalnız başınıza oynayarak da öğrenebilirsiniz. Ancak Facebook, Twitter, diğer Pokemon GO forumları gibi topluluklara dahil olarak çok daha hızlı ilerleme kaydedebilir ve fikir alışverişi ve dayanışma içerisinde oyunda daha başarılı olabilirsiniz.

Master Ball’ları hemen kullanmayın

Master Ball adı verilen özel poke topları, Pokemon GO’daki en güçlü poke toplarıdır. Hemen kullanmak isteyebilirsiniz, ancak gelecekte ihtiyacınız olacağı için envanterinizde tutmanızda yarar var. Çünkü oyunun sonraki aşamalarında standart poke toplar ile yakalayamayacak kadar güçlü pokemon türleri ile karşılaşabilirsiniz. Master Ball ile ender görülen bu güçlü pokemonları çok daha rahat yakalamanız mümkün.

CP’si yüksek olan pokemonu tercih edin

Yeni başlayanlar, aynı pokemon türlerinin farklı CP’ye (Combat Power) sahip olduğunu bilmeyebilir. Örneğin yabani bir Psyduck 10 CP’ye sahipken, bir başka Psyduck 40 CP’ye sahip olabilir. Söz konusu evrim geçirme olduğunda CP’nin yüksek olması daha avantajlı olacağı için önce yüksek CP’si olan pokemonları elde tutmakta fayda var.

Pokemonların evrim geçirmesine önem verin

Evrim geçiren pokemonların büyük çoğunluğu, aynı pokemonların yabani türlerine göre daha güçlüdür. Örneğin yabani bir Wartortle 200-250 CP’ye sahipken; Squirtle’dan evrilen Wartortle 300-400 CP’ye sahip olabilir. Sayılar her ne kadar örnek olsa da, burada unutulmaması gereken nokta, evrim geçiren pokemonun yabani türlerine göre daha güçlü olmasıdır.

Pokemon takımınızı optimize edin

Takımınızın dayanıklılığını arttırarak ve zayıf yanlarını minimize ederek mümkün olduğunca takımınızı güçlü hale getirmeye çalışın. Bunu ise üç kategoriye ayırabiliriz:

 • Evrim: Bireysel pokemonların evrilmesi CP seviyelerinin artması bakımından oldukça önemlidir. Ki bu da takımınızın gücünü arttırması anlamına gelir.
 • Pokemonların Çeşitliliği: Takımınızda bulunan pokemonların çeşitliliği, saldırılara karşı takımınızın dayanma gücünü arttırır. Örneğin bir takımdaki Çimen, Buz ve Böcek türünden olan pokemonların hepsi Ateş türünden olan pokemon karşısında zayıf düşer. Dolayısıyla bu takımda bir tane de Su türünden bir pokemonun olması gerekir. Sonuç olarak takımın farklı pokemon türleri ile dengelenmesi takımın dayanıklılığı açısından önemlidir.
 • Pokemon türü: Bazı pokemonların saldırı tarafı daha güçlü iken, bazılarının da savunma tarafı daha güçlüdür. Yani bazıları saldırı anında çok etkili olabilirken; bazıları da saldırılara karşı daha fazla direnç gösterebilir. Dolayısıyla pokemonunuzu seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

ALINTIDIR.