YouTube üzerinden para kazanma olayı yeni değil ancak son dönemde özellikle büyük kitlelerin fark etmesi yani kullanıcı alışkanlıklarının oluşması YouTube üzerinden para kazanmayı popüler etti.

Youtube’da kanalınız için ekonomik fiyatlarla youtube abone hizmetleri satın alarak paylaşımlarınızı daha fazla insana ulaştırabilir, izlenme hizmetleri alarak videolarınızın izlenme sayılarını arttırabilir, beğeni hizmetleri alarak videolarınızın beğeni sayısını yükseltebilirsiniz. Kanalınızın daha fazla insana ulaşması ve videolarınızın daha fazla izlenmesi için fırsatı kaçırma. Uygun fiyatlarla youtube kanalın için alabileceğin tüm hizmetler SadeceOn’da, sen de hemen youtube abone satın al ve fırsatı kaçırma!

Peki nedir bu kullanıcı alışkanlıkları,

  • Kanallara abone olan kişi sayısı çok yüksek oranda arttı
  • Abone olunan kanalların takibi yapılmaya başlandı ciddi bir sayı kanal sahibinin yükleyeceği videoyu bekliyor ve hatta bunu sosyal medya kanallarında tartışıyor, öneriler veriyor.
  • YouTube yayıncılığı arttı. Her yaştan birçok kişi artık kendi kanalını açtı kimisi çok hızlı yükselirken kimisi yolun başında.
  • Yorum sayısı ve paylaşım sayısı arttı. Olumlu veya olumsuz artık insanlar düşüncelerini sürekli yorum olara yazıyor ve sosyal medya hesaplarında paylaşıyor.

İşin bir de marka ve reklamveren tarafı var. Geçmişe oranla markalar artık YouTube üzerinde daha çok boy gösteriyor. Hatta sevilen YouTuberlar ile videolar çekiyor. Bu da artı bir kazanç kapısını oluşturuyor.

Peki Kim Bu YouTuberlar

Öncelikle farklı terimler mevcut; Vlogger, YouTuber, Yayıncı, İçerik Üreticisi… Ancak yurt dışında YouTube üzerinden yapılan çalışmalarda popüler kişilere YouTuber deniliyor. Bu da yeni bir terim çok kullanmasak da google’lamak gibi. Ciddi abone sayılarına ulaşan ve düzenli içerik üretip gelir kaynağını YouTube üzerinden sağlayanlara YouTuber ismi veriliyor. Ülkemizde bunu rayını oturtmuş isimlerin sayısı hızla artmakta bu popülerlikte onlara demin bahsettiğimiz gibi marka anlaşmaları ve ün getiriyor. Kazancın yanında, hayran, ulusal çapta ünlü olma gibi imkanlara sahip oluyorlar.

Tabi bu kolay bir yol değil bunu her zaman birçok tecrübeli yayıncı anlatıyor. Kazançların yurt dışı ve ülkemiz arasındaki uçurum olması en çok şikayet edilen şeylerin başında geliyor. İnsanlar çok yüksek aboneli bir kanalın kazancını binlerce dolar olarak hesaplıyor, kendine göre kaynağı şurada burada okuduğu yabancı YouTuber’ların gelirleri ama Türkiye’de çok yüksek rakamlara ulaşmak hiçte koaly değil. Ancak son dönemde bu ilgi ve alaka dediğimiz gibi markaların ilgisini çekmeye başladı. Tabi partnerler de bu konuda çalışmalar yaparak doğru çözümleri sunmaya çalışıyorlar.