gss-borclar-silindi-2016

1 Temmuz itibariyle şuan kontrol ettiğimizde (08:10) GSS borçlarının silindiği görülüyor. Kısa bir süre önce yapılan açıklamada 25 yaş altı gelir testi yaptıranları borçlarının silineceği bildirilmişti. Ama durum farklı.

Genel Sağlık Sigortası Borçları Silindi 2016

25 yaş üstü kişilerinde borcu silinmiş gözüküyor. Ekşi sözlükte olay tartışılmaya başlandı bile. Ama kafalar karışık. Sistem hatası mı, yeni bir yapılanma mı bilinmiyor? Açıkçası umarım Gss Genel Sağlık Sigortası borçları silinmiştir. Çünkü bazı kişilerin borcu almış başını gitmiş durumdaydı. 20 Bin tl’ye varan borçlar bulunmaktaydı.

25 Yaş Altı Olayı Neydi

Genel Sağlık Sigortası priminde yapılan yeni düzenlemede liseyi bitirdikten sonra 20, üniversiteden sonra ise 25 yaşına kadar üst sınır olmak üzere işe giremeyenlerin GSS primini 2 yıl Hazine karşılıyor. Tedavi de ücretsizdi. Yeni düzenleme ile mezun olan gençlerinde mezun olduktan 2 yıl sonrasına kadar olan tüm borçları devlet tarafından ödenecek. Gençler lise ve üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 yıl süreyle devlet hastanelerinde ücretsiz muayene ve tedavi olabilecek. Liseden mezun olan gençlerin 20 yaşını aşmamış, üniversiteden mezun olan gençlerin de 25 yaşını aşmamış olması gerekiyor.

Muhtemelen gelişmeler gün içerisinde belli olur ama umarım istediğimiz gibi tamamen silinmiş olur. Takipte kalın, haberi güncelleyeceğiz.

Sizde turkiye.gov.tr‘den kontrol edin.

Güncelleme 11:17 : Borçlar geri gelmiş kısa süreli sevinç boşa çıktı anlaşılan ekşi de durum tartışılmaya devam ediyor okumak için.