Zamanın akışı o kadar hızlı ki biriktirdiklerimizin farkında değiliz. Bakış açımızı düşüncelerimizi etkileyen her şey zamanla birçok yolun başlangıcını belirliyor.

Eğer fikirleri inanılabilir bulduğunuz için mantıklı ve doğru olarak kabul ediyorsanız, inançlarınız bilginin ötesine geçiyor demektir.

Yani bir fikir konusunda bir inanca sahipseniz, onu pek de araştırmıyorsunuz.

2. Bakış açınızın aksini ispatlayacak gerçekleri arayın.

Biz insanlar, haklı olmayı severiz. Ve haklı olma arzumuzu korumak için, fikrimizi destekleyecek kanıtlar ararız. Üstelik onlara ters düşen kanıtları görmezden geliriz. Yani sürekli kendi fikrinizi destekleyecek veriler ve kanıtlar ararken, gerçeği göz ardı edersiniz. Bu bir anlamda hile yapmak!

Çünkü bu durumda, hatalıyken dahi yaptıklarınızın doğru olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer yeni asistanınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız yaptığı işte sürekli problemler ve hatalar ararsınız. Performans değerlendirme zamanı geldiğinde ise elinizdeki veriler, eksikliklerin upuzun bir listesi haline gelir. Bu şekilde de tabi ki  baştan sona haklı olduğunuzu düşünürsünüz.

Oysa bakış açınızı çürütecek kanıtları toplamaya gönüllü olmak, sadece problemleri sezmenize yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda bakış açınızı da kuvvetlendirir.

Kendinize sorun: bakış açınızı çürütmek için hangi kanıtları topladınız?