7-kasim-2016-internet-problemleri-twitter-coktu
İnternet problemleri devam ediyor. Şimdi de Twitter çöktü!

4 Kasım’dan bu yana fazla bir ilerlenme sağlanması. Erişim problemleri devam ediyor. 6 Kasım’da biraz düzelir gibi olsa da dün geceden itibaren yine erişim problemleri net hissedilir oldu.

Zenmate VPN kullanıcıları dün geceden itibaren erişim problemleri çektiklerini açıkladı. Özellikle Chrome dışında kullananlar bu erişim problemini yaşarken gözüme çarpan Google Chrome’da birçok kişinin Zenmate kullanabildiği öğrendim. Evet yavaşlık, kopmalar oluyor hatta sürekli lokasyon değiştirme sıkıntısı ama genele baktığımda tam bir yasaklama yapılamamış.

Uydunet Büyük Sıkıntı Yaşatıyor

Sosyal medyada en çok öne çıkan konu Uydunet’in müşterilerini ciddi anlamda mağdur etmesi hatta arayan kişilere Türkiye geneli problemin kendileriyle alakalı olmadığı ile ilgili bir ses kaydıyla karşıladıkları söylendi. Uydunet aslında hız olarak ve hizmet olarak düzgün çalıştığında iyi diyebiliriz. Ama 4 Kasım’dan beri şikayetlerin hiç susmadığı ve netin hız olarak öldüğü yegane internet sağlayıcısı olarak öne çıktı.

Sabah Saatlerin Twitter Çöktü

Dünya geneli bir problem gibi duyurulsa da yabancı basın ve bloglar böyle bir şey gözüme çarpmadı. Hatta yurt dışı farklı lokasyonlardan girişlerin normal olarak sağlanabildiğini insanlar tweet atmış. Türkiye’de yaşanan bu internet problemleri seviyesiyle kısa süreli tamamen ulaşılamama gibi bir durum olmuş olabilir. Şuan da giriş yapılabiliyor.

Genel bir değerlendirme ile Türkiye’^nin geçtiği bu hareketli günler göz önüne alındığında ilk olarak baskı ve cebir internete ve sosyal medya platformlarına oluyor. Bu da etkileşim gücünü düşürüyor en önemlisi zaten çok kısıtlı olarak insanlar düşüncelerini paylaşabiliyor bu da bu müdahale ile yok edilme seviyesine düşüyor.

Girişimciler, Şirketler Mağdur

İnternetten geçimini sağlayan, ailesini geçindiren çok ciddi bir kitle var. Bununla beraber büyük şirketlerin tüm kayıtları vs. her şeyi internetten geçiyor. Her erişim problemi bir açık doğuruyor üstüne bir de saldırı olunca bu genel olması önemli değil sonuçta her site sürekli saldırı alabiliyor. Bunlarla başa çıkmak zorlaşıyor. İşin acı tarafı bu işin ekonomik boyutu genel anlamda Türkiye’ye maliyet milyon doları günlük olarak buluyormuş ona da açıklama yok.

Bu yazıyı gün içerisinde önemli gelişmeler ve duyumlar olursa güncelleyebiliriz.

Takipte Kalın!