Evli olan bireyler, evlilik hayatlarının ilerleyen vakitlerinde anlaşmazlık içine düşebilirler. Böyle zamanlarda bireylerin yapmaları gereken şey, evlilik müessesini sonlandırmak olmaktadır. Boşanma olayında etkili olan olaylardan bahsedecek olursak;  aşırı bir şekilde kıskançlık, cinsel bir ilişkiden uzak durma, kültürel anlamda farklılık ve kötü alışkanlıklara sahip olmak gibi şeyler yatmaktadır. Boşanma konusundaki meselelerden bir tanesi de aldatma olayı olabilmektedir. Fakat böyle bir olay olduğu vakitlerde bireylerin anlaşmalı olarak boşanma hususları daha zor olabilmektedir.

Evli çiftlerin başlarına ilk defa böyle bir şey geldiğinden dolayı, bu konuda ne yapacakları konusunda fikir sahibi değildirler. Boşanma olayını bir avukat ile gerçekleştirebileceğiniz gibi avukata ihtiyacınız olmadan da evlilik olayını sonlandırmanız mümkündür. Boşanma olayının temeli bulunduğunuz ilin Aile Mahkemesi’ne yazmış olduğunuz dilekçe ile başlayacaktır. Şayet bulunduğunuz yer küçük bir ilçe ise adliye makamında Aile Mahkemesi’nin olmaması durumu da karşınıza çıkabilir. Böyle bir durumda yapacağınız şey bu ilçedeki Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmak olacaktır. Dilekçenizi verdikten sonra eşinizle aranızda anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeniz gerekecektir. Bu anlaşma protokolünde mutlaka kesin şeyler yazmalı ve ucu açık hiçbir şey bırakmamalısınız. Aksi halde karşı tarafın ilerleyen vakitlerde sizlerden bir hak talebi olabilir. Bu nedenle protokolünüzü eksiksiz ve noksansız bir şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz.

https://www.parafikir.com/avukatsiz-anlasmali-bosanma-dilekcesi-2018-ve-protokol-ornegi/

Olay mahkeme aşamasına geldiği takdirde, hakim direk olarak delilleri incelemeye başlamaktadır. Sonrasında ise boşanma hususunda olumlu ya da olumsuz bir karar verecektir. Verilen karar boşanma yönünde ise, nafaka hususu değerlendirilmeye alınacak ve bununla birlikte evlilik birliğinden oluşan bir çocuk durumu söz konusu ise bu çocuğun velayetinin kimde kalacağı hususu da verilen gerekçeli kararın kesinleşmesi sonucunda ortaya çıkacaktır.  Anlaşmalı boşanma olayını gerçekleştirebilmeniz adına mutlaka evliliğinizin üzerinden bir yıl geçmesi gerekecektir. Evliliğinizin üzerinden bir yıl geçmemesi durumunda anlaşmalı bir şekilde boşanmanız mümkün olmayacaktır. Avukatsız boşanma dilekçeniz ile başvurarak boşanma işlemini gerçekleştirecekseniz, şu hususların bulunması gerekecektir; başvuracağınız mahkemenin ismi, dava açacağınız eşinizin ile kendinizin kimlik numaraları, avukatınız var ise onun ismi, soy ismi ve adres bilgisi, Davanın konusunun neye dayandığı, Sebepler hangi hukuki sebeplere dayanıyor, mahkemeye sunulacak deliller, talebinizin açık bir şekilde olması. Sizler de bu hususları sunacağınız dava dilekçesinde sıra ile sunmalısınız. Bu hususlar konusunda hakim bir eksiklik gördüğü zamanlarda bu tür eksikliklerin tamamlanması ve giderilmesi amacıyla dava açan davacıya bir haftalık süre vererek eksikliğin giderilmesini isteyecektir.

Kaynak : Avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği