Facebook “beğenmeme” Butonu Geliyor

Facebook bir süredir üstünde çalıştığı beğenmeme butonunu devreye almaya hazırlanıyor. Bir süredir aslında konuşulan bu güncellemenin kullanıcılar tarafından sıkça kullanılacağını düşünüyorum.

Yalnız burada çok ince bir nokta var. Beğenmeme seçeneği genele açık değil. Evet yanlış duymadınız, Facebook beğenmeme seçeneğini Facebook Messenger‘a getiriyor. Birbirleriyle etkileşimde olan insanlar Messenger üzerinden bu butonu kullanabilecek. Yani öyle her gönderinin yanında falan beğenmeme butonu falan beklemeyin.

Facebook dislike botunu

Peki neden ısrarla Facebook bu tarz bir yönlendirme seçiyor. Her güncellemede birçok yenilik gelse de Facebook bir noktada tarafsız değil. Emojiler geldi ancak kızgınlık seçeneği vs. tam bir beğenmeme ya da out seçeneği yok. Bu konuda da Facebook bu getireceği yenilikle yine spesifik olarak bir bildirim yönlendirmesi sağlıyor. Bunun özellikle ticari bir düşünce olması muhtemel, çünkü Facebook ile ilgili artık o kadar bot ve yazılım var ki düşünsenize bir gönderiye binlerce oto beğenmeme atıldığını ve insanların buna inandığını?

Bu tarz düşünceler birer etken ama tabi ki ana neden değil. Sonuçta Facebook bunu yapabilirdi ama daha çok birbirleriyle etkileşimde olan insanların daha ileri gidebileceğini düşündürmek istiyor sanırım. İleride ne olur, Messenger da nasıl tepkiler ortaya çıkacak hep birlikte göreceğiz.