Bugün sizler için aklınıza gelebilecek bir soruyu cevaplamaya çalışalım dedik: Kahve gerçekten kalbiniz için sağlıklı mı?

Bu soruyu en iyi şekilde yanıtlamak için, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacıların yakın zamanda keşfettiklerinden haberdar olmanız için bu yıl kahve ve kalp sağlığı üzerine yayınlanan en iyi araştırma çalışmalarından bazılarını eledik.

Aşağıda, bir değil dört kahve çalışmasından elde edilen bulguları ele alıyoruz.

2. Kalp çarpıntısına neden olmaz.

Birçokları için çok fazla kafein tüketmek rahatsız edici derecede gergin ve hatta endişeli hissetmenize neden olabilir. Bununla birlikte, kahve hakkında yaygın bir yanılgı, çok fazla içerseniz, kalp çarpıntısı olarak da bilinen kalp çarpıntısına neden olabileceğidir. JAMA Internal Medicine’de yayınlanan yeni bir çalışma, bunun mutlaka doğru olmadığını gösteriyor.

Aslında, araştırmacılar demografik özellikler, yaşam tarzı alışkanlıkları ve kalp çarpıntısına neden olabilecek hastalıklar ve durumlar için ayarlamalar yaptıktan sonra, tüketilen her bir fincan kahvenin aritmi riskini %3 oranında azalttığını buldular. Şimdi, bu gidip bir fincan kahve içmeniz gerektiği anlamına gelmiyor, ancak günde üç fincana tahammül edebiliyorsanız, bunun kalbinizin çarpmasına neden olacağından endişelenmemelisiniz.