ehliyet-pasaport-islemleri-devrediliyor

Geçtiğimiz gün resmi gazetede bir kanun hükmünde kararname yayınlandı. Ohal dönemindeyiz ve KHK’lar yayınlanıyor. Son yayınlanan kanun hükmündeki kararnamede pasaport ve ehliyet işleriyle ilgili önemli bir güncelleme var.

Bildiğiniz gibi ehliyet ve pasaport işlemlerini ehliyet bakıyordu. Randevusu yoğunluğu derken süreç bazen çok uzayabiliyordu. Son KHK ile birlikte ehliyet ve pasaport işleri bir yıl içerisinde Nufüs ve Vatandaş işleri Müdürlüklerine devredilecek.

Çipli Pasaportlar İçin Başvurular Başladı

Bu arada AB uyumlu çipli pasaportlar için başvurular Emniyete başladı. Bu pasaportların en önemli özelliği çipli ve yeni nesil olması. Bu süreçler devam ederken devir işlemlerinin bir yıl içerisinde tamamlanarak sonrasında tüm ehliyet ve pasaport işlerinin Nufüs ve Vatandaş İşleri Müdürlüğünce yapılması hedefleniyor.

Kararname ile gelen başka önemli bir konuda Plakalarla ilgili özellikle sahtecilik ve ilgili kanunların ihlali saptandığında 10 bin Tl’ye varan cezalar verilecek. Ayrıca araçta ruhsat bulundurmamanın cezası 92 TL olarak belirlendi. Tescil edilen plakanın doğru takılmaması ve ruhsatın bulunmaması durumunda araç ayrıca ilgili düzenlemeler yapılıncaya dek trafikten alıkoyulacak.