İdeal kilonuza dönmeye karar verdiniz ve planlama yapmaya başladınız. İlk başta her şeyin zor geçeceğini ama sonradan daha kolaylaşacağına dair bir yol haritası oluşturuyorsunuz. Kesinlikle doğru yoldasınız!

Zayıflamak insanı sadece fiziken değil ruhen de rahatlatır. Daha iyi nefes alırsınız, daha zinde hissedersiniz en önemlisi stres ve anksiyete ile daha kolay baş edersiniz. Kilonuz ne kadar fazla ise ilk etapta zorlanma seviyesiniz o kadar yüksek olacaktır. Eğer bir de insülin direnci durumu varsa ilk başta dikkatli olmalı ve vücudunuzu buna göre hazırlamalısınız. Kilo vereceğim diye sağlığınızı tehlikeye atacak her uygulamadan uzak durmalısınız.

Kilo verme sürecinde sık sık tartıya çıkmak iyi bir fikir değildir.

Diyet konusu önemli ama sizin vücut tipinize ve sağlık değerlerinize göre bir diyet olmalı. Popüler diyetler genelde sonuç verir ama herkese uymayabilir. Siz bu konuda iyi bir etüt süreci geçirmeli ve beslenme planınıza tamamen aynısını uygulamak zorunda olmadığınızın bilince olarak dahil etmelisiniz. Sonuç aldıkça daha kolay ve kendinden emin adımlarla ilerleyeceksiniz.

Zaman zaman çeşitliliği arttırmak için hamleler yapın. Sağlıklı yemek tarifleri araştırması yapın ve bu tarifleri deneyin. Böylelikle tekdüzelikten çıkmış olursunuz. Kilo verirken rutin ilerleyiş bazen can sıkıntısı oluşturabilir. Böyle hamleler size iyi gelecektir. Hiçbir zaman aceleci olmamalı ve ay içerisinde büyük kilolar vermeyi hedeflemeyin. Unutmayın çok hızlı zayıflamanın zararlarından biri de vücutta oluşan çatlak ve sarkmalardır. Sonra bunlar bazı durumda operasyonsuz geçmiyor. Eğer obez seviyesinden kilo veriliyorsa ayda 4 kiloyu geçmemek en idealidir. Bununla beraber bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.