Özellikle yaz dönemlerinde evinizde çokça böcekle karşılaşabilirsiniz. Böceklerden kurtulmanın tek yolunun kimyasallar olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Yaz aylarında cam ve balkon kapılarının daha fazla açık kalmasıyla birlikte evinize girip çıkan “istenmeyen misafir” sayısı artabilir. Böcekler yalnızca sizi rahatsız etmekle kalmaz, hastalanmanıza da neden olabilirler.

Genellikle böceklerden kurtulmak için kullanılan ilaçların önemli bir kısmı kimyasaldır. Bu malzemeler toksik özellikleri nedeniyle zarar görmenize neden olabilir. Kimyasal böcek öldürücüleri kullanmak yerine, kendi doğal yöntemlerinizi kullanabilirsiniz. Evinizde çoğalan böceğin türüne göre hazırlayacağınız karışımlar evinizin böceklerden kurtulmasına yardımcı olacaktır.

2. Keneler için

Geçtiğimiz yıllarda öldürücü etkisiyle gündeme gelen keneler son derece tehlikeli hayvanlar olabilir. Genellikle farklı boyut ve renklere sahip olan keneleri görmekte zorlanabilirsiniz. Cildinize ve evcil hayvanlarınıza keneden korunmak için kimyasal ilaçları sürmek istemeyebilirsiniz. İlaçlar yerine aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • İnsanlar için kene kovucu: Bu karışımı hazırlamak için esans yağları kullanmanız gerekir. 20 damla sardunya esans yağı, 10 damla tatlı ot esans yağı, 5 damla esansiyel yağı, 5 damla limon esanslı yağ ve bir yemek kaşığı tuvalet ispirtosunu (izopropil alkol) karışıtırdıktan sonra suyla 100 ml’ye tamamlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı bir sprey şişesine koyduktan sonra dışarı çıkarken cildinize sıkabilirsiniz.
  • Köpekler için kene kovucu: Keneler insanlar kadar köpeklere de yapışabiliyor. Önüne geçmek için 20 damla sardunya gülü ve 2 yemek kaşığı badem yağını karıştırdıktan sonra köpeğinizin ensesine birkaç damla damlatabilirsiniz. Bu karışımı kedilerde ve hamile hayvanlarda kullanmamalısınız.