Google Şikayet Bildirimi Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

Google telif bildirimi nasıl yapılır? Google spam bildirimi nasıl yapılır? Google’a kötü niyetli siteler nasıl şikayet edilir? Google şikayet hakkında neler yapabilirsiniz bunlardan bahsedelim.

Google aslında çok güçlü bir tarama ve tespit mekanizmasına sahip. Çok hızlı ya da anında olmasa da zaman içerisinde kötü niyetli tüm site, içerik vb. bağlantıları tespit edip gerekeni yapıyor. Ancak bazı durumlarda illegal yöntem kullananlar biraz zaman kazanıyor diyelim. Bir de bazı konularda ihtiyaç duyabileceğimiz ve bildirim yapabileceğimiz bir platformu da Google kullanıcılarına sağlıyor.

Google Webspam bildirimi nasıl oluşturulur?

1.Adım

Search Console bölümünüden bu linke gittiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Bu ekran üzerinden işlemlerimize başlayacağız. Önce yapmamız gereken doğru şikayet başlığını seçmektir.

Google Şikayet Bildirimi Nasıl Oluşturulur?

Şikayetinizi oluşturmadan önce yukarıdaki en uygun başlığı seçmeniz önemlidir. Telif hakkı için sağ üstte başlığı görüyorsunuz oraya tıklamanız gerekiyor. Yani çok merak edilen forumlarda, sözlüklerde Google telif hakkı bildirimi nasıl yapılır? sorusunun cevabı bu diyebiliriz. Yine adınıza açılmış, sahtekarlık üzerine de bildirim yapabiliyorsunuz. Her konuda bildirim mevcut önemli olan doğru başlığı seçmek ve sonraki adıma geçmektir.

2. Adım

Yukarıda görselde gördüğünüz gibi Webspam bildir butonu var, ona tıklıyoruz. Sonrasında aşağıdaki form doldurma ekranı karşımıza geliyor.

Google Telif Hakkı Bildirimi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki Google Webspam bildirim formu eksiksiz ve yalın bir şekilde sizden istenen bilgileri net bir şekilde ifade ederek doldurup gönderin. Sonrasında size mail olarak süreç hakkında bilgi verilecektir. Geçmiş yıllarda yazımı çalan kişilere karşı uyguladığım bu bildirim sonucunda yazı sitelerinden Google tarafından kaldırılmıştır ve bana bilgisi mail ile verilmiştir. Süreç her zaman böyle işlemeyebilir detaylar, konulara ayrıntılar farklı olabilir.