Adalet bakanlığından yapılan açıklama ile 3 bin 500 kişilik infaz koruma memuru alımının yapılacağı duyuruldu. Peki infaz koruma memuru şartları nelerdir? Yaş sınırında 35 yaş beklentisi cevap bulacak mı? Biraz bunlara değinelim.

İnfaz Koruma Memuru Olmanın Şartları ve İKM Alımında 35 Yaş Beklentisi

Bu yıl itibariyle yıl sonundan önce tamamlanması beklenen infaz koruma memuru alımları ile ilgili bazı bilgilendirmeler de konuşulanlardan bahsediyoruz. Kesin şartlar ve detaylar için kurumun alım ilanını detaylıca incelemeniz son derece önemlidir.

Birçok site bu konuda bilgilendirmeler sağlasa da kesin başvuru şartları ve yönlendirmeler ilanda yer alır. 35 yaş beklentisinden de bahsettik ancak bir kez daha altını çizelim bu yaş sınırı şuan 30 hala değişmiş değil. Detaylar aşağıda yer alıyor.

İnfaz Koruma Memuru Alım Şartları Nelerdir?

Aşağıda bazı şartlardan bahsedeceğiz ancak tamamını kapsamıyor. Özellikle infaz koruma memuru alımı için boy, kilo, sağlık vb. özel durumların şartlarınu ana kaynaktan incelemenizi öneriyorum. Bu da alım yapıldığında ilan edilen başvuru bölümünde bütün şartlar ve nasıl başvuracağınız detaylar yer alıyor.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve haklarından mahrum durumda olmamak.
  • Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması.
  • İKM başvurusu için adaylar KPSS 2016’dan en az 70 puan almış olmalı.
  • Lisasn için 2016 KPSSP3, Önlisans için KPSSP93 ve Ortaöğretim mezunları için 2016 KPSSP94 puan türü esas alınacaktır. 70 puan şartından bahsetmiştik.
  • Boy, kilo, sağlık askerlik için mevzuata bakmanızı öneriyoruz. Çünkü bazı güncellemeler olduğu bilinmektedir.
  • 18 yaşından büyük Lise ve dengi okullardan mezun herkes başvurabilir.

İnfaz Koruma Memuru Yaş Şartı Kaçtır?

Son dönemde en çok konuşulan şey yaş sınırın 35’e çekilip çekilmeyeceği konusu. 657’ye göre genel alımlarda yaş sınırı şuan 30 olarak öne çıkıyor. 4/B’de de durum böyle olunca adayların bu yaş sınırının 35’e çekilmesi isteği de sürekli olarak belirtiliyor.

Şuanda güncel durum: Ocak ayı itibariyle 30 yaşını bitirmemiş olmak. 2017’nin bitmesine az bir süre kalan eğer alım olursa 1 Ocak 1987 sınır oluyor. 2018’deki alımlar içinse sınır 1 Ocak 1988 olarak ortaya çıkıyor. Ancak beklentilerin alımların 2017’nin sonuna kadar tamamlanacağı yönünde.

30 Bin İnfaz Koruma Memuru Alımının Yapılması Bekleniyor

17 bin 500 erkek 17 bin 500’ü kadın olmak üzere infaz koruma memuru alımı yapılacak. Kadın ve erkekler eşit sayıda alınacak. Görüşmeye çağrılacak adayların sıralaması KPSS başarılarına göre yukarıdan aşağıya doğru olacak.

Bu alım Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılacaktır.

Kesin bilgiler için Adalet Bakanlığı’nın ilanını detaylıca inceleyiniz.