Tadının güzelliğiyle öne çıkan, irmik tatlılarını sevenlerin favorisi ve evde yapması en basit tatlılardan biri olan irmik tatlısının tarifini sizler için derledik.

Bu basit ama etkili tarif sayesinde evinizde ve evinizde bulunan malzemelerle kolaylıkla irmik helvası yapabilir, akşamlarınızı lezzetlendirebilirsiniz.

Ayrıca yapımı çok kolay ve çok hızlı olması nedeniyle acil tatlı ihtiyacını, bir anda çıkan misafirlere neleri servis edeceğiniz gibi düşüncelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her evin vazgeçilmezi olan irmik helvasının nasıl yapılacağına geçelim.

Gerekenler

  • 2 su bardağı süt
  • 1.5 su bardağı şeker
  • 4 kaşık tereyağı
  • 2 su bardağı irmik

Yapımı

Öncelikle bir tencereye tereyağını boşaltın ve eritin. Ardından irmikleri ekleyip kavurmaya başlayın. Pişirdiğiniz irmiğin rengi değişene kadar kavurmaya devam edin.

Tereyağı ile tamamen kavurduğunuz irmiğin üzerine yavaş yavaş süt dökmeye başlayın ve bir yandan da irmiği hızlıca karıştırın. İrmiği sütü çekene kadar karıştırmaya devam edin.

Bu aşamadan sonra irmiği ocaktan alıp soğumaya bırakıp. İsteğinize göre dondurmayla veya dilediğiniz şekilde servis edebilirsiniz. İrmiğin tadının daha iyi olması içi yakmamaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca tadının iyi olması adına margarin kullanmamanızı tereyağ kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Şekeri de en son ekleyerek helvanın güzel bir kıvam almasını sağlayabilirsiniz.