Bir süredir devam eden İşkur’a kayıt olup bir süreçten sonra işe yerleştirme olayının perakende kısmından bahsedeceğiz. İşkur sayesinde birçok kişi işe yerleşmiş durumda. Peki şartlar, maaşlar ve detaylar neler?

İşkur Kayıtlıların Perakende Sektöründe Çalışma Şartları ve Maaşlar 2017

İşkur’a kayıt olduğunuz zaman iş alanlarına yönelebilirsiniz. Bunlardan biri de perakende sektörü. Kendi çalışmak istediğiniz alana göre yerleştirme yapılabilirsiniz ve bir perakende mağazasında işe başlarsınız.

Perakende Sektöründe Açık Büyük

Perakende sektöründe sirkülasyon çok yüksek. Her gün işe giren, çıkan kişilerin sayısı çok fazla. Bunun birçok sebebi var. Ancak yeni mağazaların açılması ve perakendenin sürekli işleyen bir yapıda olması sektörü hareketli kılıyor.

Şirketler İşkur Üzerinden Alım Yapmaya Başladı

Son zamanda perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketler mağazalarının personel ihtiyaçlarını İşkur üzerinden karşılamaktalar. Tabi bunun temel sebeplerinden bazıları devlet teşvikleri;

  • İşkur istihdam edilen işçinin ilk 6 ay ile 1 yıl arası maaşının bir kısmını ödüyor. (süre kategorilere değişebiliyor.)
  • İşverene prim ve sigorta konularında kolaylıklar sağlanıyor.

Tabi bu kolaylıklar veya destekler diyebiliriz. Şirketlerin işine geliyor ve daha çok personel alımı da yapabiliyorlar. Tabi İşkur üzerinden işe yerleştiğiniz zaman bazı bilmeniz detaylar var biraz onlara değinelim.

İşkur Kayıtlıların Perakende Sektöründe Çalışma Şartları 2017

İşkur tarafından işe yerleştirildiğinizde haftada 45 saat çalışırsınız. Ufak oynamalar olabilir ama genelde 45 saat idealdir. Haftalık izniniz bir gündür ve bu izin gününü yöneticiniz belirler. Hafta sonu izinleri çok düşüktür. Çünkü perakende sektöründe yoğun zamanlar hafta sonlarıdır.

Önemli: İşkur personeli statünde işe başlıyorsunuz ve belli bir süre geçtikten sonra şirkete geçmiş oluyorsunuz. Bunun sebebinden yukarıda bahsettik yukarıdaki detaylar olduğu için şirketler bu etapta size işkur personeli gibi bakarlar. Örneğin resmi tatilde mesai alamazsınız. Ayrıca bazı şirketlerde prim, yol gibi ücretlerde ödenmez. Örneğin 6 ay sonra bu hakları elde edersiniz. Bu detaylar değişkenlik gösterebilir ama kullanıcı deneyimlerini okuduğumda bu detaylardan sıkça bahsedilmiş.

İşkur Kayıtlıların Perakende Sektöründe Maaşlar 2017

İşkur üzerinden bir işe yerleştirildiyseniz maaşınız asgari ücrettir.  Dönemin asgari ücreti 1404 lira alırsınız. Bu zamana, değişikliklere göre farklılık gösterebilir. Şuan baktığımda 1404 tl olarak gözükmektedir. Hangi bankaya yatar kısmı genelde eğer anlaşma varsa İşkur kendi anlaşmalı bankasına yatırıyor. Ancak bazı durumlarda şirkete de ödüyor. Bu durumda çalıştığınızın yerden alırsınız. Bu detay size bildirilecektir.

Tabi İşkur tarafından ödenirse normal şirket maaşı tarihinden farklı olabiliyor. Ayın 15’inde ödenen maaşlar da bulunmaktadır.

[poll id=”2″]