Suratınızın en çekici ve en belirgin hattını sorsak, ne dersiniz? Büyük bir ihtimalle çoğunuzun aklına ilk olarak dudaklarınız geldi… Elbette dudaklar, kişinin en dikkat çekici ve en vurucu yüz hatlarının başında geliyor. Kusursuz, dolgun ve parlak dudaklara sahip olmak her kadının vazgeçilmez bir rüyası adeta. Peki böylesine mükemmel dudaklara sahip olmak için ne yapmak gerekiyor? Cevabı bizde gizli: Kalıcı dudak makyajı!

Elbette bazılarına doğuştan dolgun, nizami ve canlı bir dudak yapısı armağan ediliyor. Onların herhangi bir kalıcı makyaj uygulaması yaptırmalarına ihtiyaç yok elbette; peki ya onlar kadar şanslı olmayanlar? Kalıcı dudak kontürü ile artık herkes, dilediği dolgunlukta, renkte ve canlılıkta dudaklara sahip olabiliyor! Kalıcı dudak makyajı nedir, nasıl yapılır, çeşitleri nelerdir ve kalıcı dudak makyajı yaptıranların yorumları neler, hepsinin yanıtı burada.

Kalıcı Dudak Makyajı Nedir?

Dudak dolgusu ya da dudak kontürü olarak da bilinen kalıcı dudak makyajı, kişinin dudaklarına steril iğneler kullanılarak yapılan, bazen dudağın dış çerçevesine, bazen de tamamına yapılan bir kalıcı makyaj işlemi olarak karşımıza çıkar. Kalıcı dudak makyajındaki temel amaç, kişinin bireysel istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ona en doğal görünüm eşliğinde daha canlı, daha parlak, daha dolgun ve daha çekici dudaklar armağan etmektir. Kalıcı dudak makyajı yöntemlerinin dudak renklendirme, dudak canlandırma ya da dudak kontürü gibi farklı türleri de karşınıza çıkabilir. Hepsi de kalıcı makyaj uygulamaları arasında büyük rağbet gören yöntemler olarak bilinir.

Kalıcı Dudak Makyajı Çeşitleri Nelerdir?

Kalıcı dudak makyajı dendiğinde aslında birden fazla kalıcı dudak makyajı yönteminden bahsediyoruz demektir. Özellikle son yıllarda, ünlüler de dahil olmak üzere geniş kitlelerin tercih ettiği kalıcı dudak makyajı tekniklerini şöyle sıralamak mümkün:

Dudak Renklendirme: Dudak renklendirme, isminden de anlaşılacağı üzere dudaklara daha canlı ve parlak bir renk kazandırmak üzere yapılan bir kalıcı dudak makyajı uygulamasıdır. Bu uygulama esnasında dudağın tamamına bir renk pigmenti uygulanır. Seçilecek olan renk konusundaki nihai karar elbette kalıcı dudak makyajını yaptıran kişiye kalacaktır; ancak kalıcı makyaj uzmanının bu noktadaki yönlendirmesi çok önemlidir. Kalıcı dudak renklendirme yaparken ruj görünümlü bir renk tercih edilmesi durumunda kalıcı dudak makyajı uzmanı, kişiyi bunun uzun vadeli yan etkileri ve olumsuz geri dönüşleri konusunda mutlaka uyarmalıdır. Dudak renklendirme yaptırırken olabildiğince doğal ve gerçek dudak rengine en yakın rengin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Dudak Gençleştirme: Soluk dudak probleminden şikayet edenlerin en sık başvurduğu kalıcı dudak makyajı yöntemi, dudak gençleştirmedir. Dudak gençleştirme, aslında dudak renklendirme ile neredeyse aynı süreçlerden ve adımlardan oluşur. Dudak gençleştirmede çoğu zaman kişinin gerçek dudak rengi ile birebir aynı renkten boya pigmentleri seçilir. Bu boyalar, dudağın tamamına enjekte edilerek öncelikli olarak daha dolgun bir dudak hattı elde edilmesi amaçlanır. Uygulama sonrasında kişiye armağan edilmesi planlanan bir diğer olumlu etki de lekelerden, kırışıklıklardan ve solgun görünümden uzak bir dudak yüzeyidir. Kişi yaş aldıkça, zaman içerisinde yıpranan ve diriliğini kaybeden dudakları canlandırmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilen dudak gençleştirme, profesyonel bir kalıcı makyaj uzmanının elinden çıktığı takdirde mucizevi sonuçlara yol açabilir.

Dudak Kontürü: Dudak kontürü, yalnızca dudağın dış hattına yapılan bir işlemdir. Başka bir deyişle dudak kontürü yapılırken dudağın kendisine herhangi bir işlem uygulanmaz, yalnızca dudağın dış çerçevesine ince bir çizgi halinde uygulanır. Dudak kontürü uygulaması esnasında dudağın baştan sona tüm dış hattı elden geçirilir. Burada amaç, dudakları en dıştaki çerçevelerinden destekleyerek daha fazla ön plana çıkartmaktır. Dudak renklendirme ya da dudak gençleştirme işlemlerinde olduğu gibi dudağının tamamına bir kalıcı makyaj işlemi yaptırmaktan çekinen, ama aynı zamanda daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyenlerin bir numaraları tercihi dudak kontürü olmaktadır.

Kalıcı Dudak Makyajı Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Elbette yukarıda bahsetmiş olduğumuz kalıcı dudak uygulamalarından her birinin kendine has bir rutini ve yapılış şekli vardır. Ancak genel olarak kalıcı dudak makyajının nasıl yapıldığına bakacak olursak, işlemleri birkaç aşamada özetlemek mümkündür.

Kalıcı dudak makyajı yaptırmadan önce kişinin doğal dudak rengi belirlenir. Bu aşamada size işlemi uygulayacak olan kalıcı makyaj uzmanının tecrübesi ve tecrübesi doğrultusundaki görüşleri çok önemlidir. En iyi kalıcı makyaj uzmanları, dudaklara kalıcı makyaj işlemi yapılırken dudağın doğal renginden sapılmaması gerektiği çok iyi bilir. Aksi takdirde kişi, ne dudak yapısına ne de ten rengine uyan bir kalıcı dudak makyajı ile senelerce yaşamak zorunda kalabilir.

Doğal dudak rengi belirlendikten sonra kalıcı dudak makyajı uygulamasının hangi renk ile yapılacağı çok önemlidir. Örneğin eğer kalıcı dudak kontürü yaptırmayı planlıyorsanız, gerçek dudak renginizden birkaç ton bile farklı bir kalıcı dudak boyası, yapay ve gülünç bir görünüm ile karşı karşıya kalmanıza sebebiyet verebilir; zira dudak kontüründe yalnızca dudağın dış hattı çerçevelenerek boyanır.

Dudaklarınız ile birebir uyum sağlayacak bir renk pigmentinde karar kılındıktan sonra sıra, kalıcı makyaj iğnesinin kullanımına gelir. Her uygulama için tek, eşsiz ve steril bir iğne kullanılır. İğneler, işlemin türüne göre ya sadece dudağın dış çizgisine ya da tamamına enjekte edilerek kalıcı dudak makyajı boyasının yerleştirilmesi sağlanır. Burada bahsi geçen derinlik, 0.3 mm ile 0.5 mm arasında değişmektedir; yani fazla derin bir derinlik söz konusu değildir. Kişinin dudak yapısına, kalınlığına ve dolgunluğuna göre bu derinlik ufak oynamalar gösterebilir.

Kalıcı Dudak Makyajı Sonrası…

Enjeksiyon işlemi tamamlandıktan sonra son rötuşlar ve düzeltmeler tamamlanır ve kişi, hayallerindeki dolgunlukta ve güzellikte dudaklara kavuşmuş olur. Kalıcı dudak makyajı uygulamaları hakkında en çok merak edilen soruların başında elbette “Kalıcı dudak makyajı acır mı?” sorusu gelmektedir. Her uygulama öncesinde belirli miktarda bir anestezi kremi ya da uyuşturma etkili bir ekten madde kullanılır. Bu sayede kişi, dudaklarına enjekte edilen iğneleri hissetmez. Uygulama tamamlandıktan sonra da herhangi bir olumsuz yan etki hissetmeden gününe kaldığı yerden devam edebilmesi beklenir. Elbette kullanılan malzemeler ne kadar kaliteli olursa olsun, öyle ya da böyle en nihayetinde kişinin suratına yüzlerce ufak iğne batırılmış olur, bu yüzden de işlem sonrası ilk saatler hafif kızarıklık, şişme, şişkinlik hissi ya da morarma gibi yan etkiler görebilir. Bunlar oldukça olağan belirtiler olmakla birlikte kısa bir süre içerisinde ortadan kaybolacaktır.

Kalıcı dudak uygulaması sonrası bakım sürecinize dikkat etmeniz çok önemlidir. Eğer kalıcı dudak makyajınızın uzun seneler dayanmasını ve güzelliğinize hizmet etmesini istiyorsanız, uygulama sonrası kalıcı makyaj uzmanınızın size verdiği tavsiyelere uymanız gerekir. Aylin Çetinkaya’nın İstanbul’daki kalıcı makyaj stüdyosunda yaptırdığınız kalıcı makyaj uygulaması sonrası, kalıcı makyaj uzmanlarımızı sizi bir kontrol randevusuna çağıracaktır. Bu randevuya zamanında gelmeniz, kalıcı dudak makyajınızın iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Bununla birlikte dudaklarınızı ne zaman su ile temas ettirebileceğiniz, nasıl merhemler ya da kremler sürebileceğiniz ve genel olarak dudak bakımında nelere dikkat edeceğiniz ile ilgili tavsiyeleri de özenle uygulamanız gerekir.

Siz de kalıcı dudak makyajı yaptırarak dudaklarınızda anında sihirli dokunuşlar elde edebilirsiniz!