Büyük bir heyecanla Stranger Things ikinci sezonu izlemeye koyuldum. Ama ne ilk sezon kadar akıcı ve merak uyandırıcı ne de böyle bir nasıl desem anlamsız bir his uyandı içimde uzaklaştım diziden.

Netflix de bakınırken bir baktım karşımda Anna Torv! Fringe zaten benim için özel bir dizidir. Başladım hemen Mindhunter dizisini izlemeye ve bir gecede ilk sezonu bitirdim.

Mindhunter Dizisi İlk Bakış ve Konusu

Mümkün mertebe spoiler vermeden kısa bahsetmek istiyorum. Öncelikle seri katil, psikoloji, analiz gibi konularda bir şeyler izlemeyi seviyorsanız Mindhunter sizin için biçilmiş kaftan!

Mindhunter dizisi

 

Karakterlerden bahsedip biraz konuya giriş yapalım;

Holden Ford: Bu dizide ilk kez gördüğüm bir oyuncu tarafından canlandırılan Holden Ford karakteri gerçekten izlemesi hem çok ilginç hem de çok keyifli. Ama eminim birçok kişi tarafından da sıkıcı olarak lanse edilebilir. Ama dediğim gibi bakış açıları ve olayları değerlendirme şekliniz önemli burada.

Holden Ford, FBI akademisinde ders vermektedir. Bu arada günümüz zamanında değiliz geçmişe gidiyoruz tanımlamalar bile yok, seri katil, ardışık katil vs. gibi her şey daha çok yeni. Holden Ford davranış bilimi üzerine çok istekli ve çok yetenekli biri.

Bill Tench: Davranış bilminin başında olan Bill Tench hem hedefleri olan ama o hedeflere ulaşmak için pek bir şey yapmayan cinslerden ama olay biraz fırsatla da ilgili. Holden Ford ile buluştuğunda o da artık bir şeylerin ilerlemesinin gerektiğinin farkında oluyor ve Ford’a uyum sağlıyor.

Wendy Carr: Anna Torv bu dizide Wendy Carr karakterini canlandırıyor. Çok kapalı kutu, lezbiyen olan doktor Wendy Carr sert, tutucu ve analizleri ile karşımıza çıkıyor.

Bu üçlü bir araya geliyor. Ve aldıkları desteklerle seri katiller üzerinde bir çalışma başlatıyorlar. Edmund Kemper gibi gerçek hikayeleri dizide görebiliyoruz ki işin bu tarafı gerçekten çok iyiydi. Tabi Edmund Kemper’ın hikayesini bildiğim için ayrıca bir hoşuma gitti diyebiliriz.

Dizide farklı bakış açıları, çok güzel ele alınmış. Hiç bakmak istemeyeceğiniz perspektiften bakmanın nasıl bir şey olduğunu da anlayabiliyorsunuz. Şimdi öncelikle şunun altını çizeyim bu yazıyı tamamen görüşlerimden ibaret yazıyorum karakterlerden tutun diğer detayları da dolayısıyla spesifik bir bilgi amacı değilde kendi gözümden yansımaları karakter bazında ele aldım. Üç karakter içinde geniş bir inceleme yapılabilir. Şunu net söyleyebilirim ki kesinlikle her bölümde daha fazla detaya erişiyorsunuz.

Bu aslında iyi bir şey değil sezon finaline çok hızlı geldim ve devamı için sürekli kafamda sorular uçuşmaya başladı.

Mindhunter Dizisi Konusu

Mindhunter olası suçların önüne geçebilmek için en tehlikeli insanlarla en kötü suçları konuşuyorlar. Bunun için Edmund Kemper’ı google amcada bir aratın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Tabi bu esnada farklı duraklar, farklı olaylar var bu metodların işe yaradığı da oluyor, hayat söndürdüğüde…

Mindhunter dizisindeki Edmund Kemper ve Holden Ford’ın sahneleri gerçekten çok iyiydi

Dizi Netflix dizisi ve ilk sezonu on bölümden oluşuyor. Dizide bahsetmediğim değişik bir kararter Holden’ın kız aradaşı Debbie Mitford karakteri ve her bölümün başında karşımıza çıkan ADT Serviceman karakteri de ayrı bir hikaye. Özellikle ADT Serviceman olayının altından çok şey çıkacak gibi. İlk sezonda ağza bir bal parmak çalıyorlar ve merak unsuru işlenmiş.

Mindhunter dizisi kesinlikle önerdiğim dizilerden biri. Bu arada yakaladığım ve büyük bir keyifle izlediğim dizi oldu. Keşfetmenizi öneriyorum.