Buzdolabınızı açtığınızda muhtemelen bu öğelerin tamamının olmasa da çoğunu içeride soğumuş halde bulacaksınız. Ancak bu yiyeceklerin bazıları için en iyi saklama çözümü değildir. Ayrıca onları doğrudan buzdolabından alıp yiyerek onlara herhangi bir lezzet katmıyorsunuz.

Hangi malzemelerin oda sıcaklığında daha iyi saklandığını ve hangilerinin buzdolabında daha lezzetli kaldığını öğrenmek için okumaya devam edin.

İlk olarak bir hatırlatma: Her zaman son kullanma tarihini not edin ve ambalajın üzerindeki saklama talimatlarına uyun. Ve birçok gıda için açıldıktan sonra saklama yönteminin değişebileceğini unutmayın. Şüpheye düştüğünüzde, buzdolabınızın kilerinizden daha sabit bir sıcaklığa sahip olduğunu ve bu sıcaklığın mevsimsel ve hatta günden güne değişebileceğini unutmayın.

3. Yumurta

Kümeslerde buzdolabı yoktur. Çiftlik taze yumurtaları bir veya iki hafta içinde kullanıldığı sürece oda sıcaklığında tutmak iyidir. Süpermarket yumurtaları soğutulmalıdır. Onları pişirmek için oda sıcaklığına getirmek kolaydır. Onları birkaç saat tezgahın üzerinde bırakın veya yumurtaları bir kase ılık (sıcak değil!) su içinde 10 dakika bekletin.

Bir istisna: Soğuk yumurta akı ve sarısını ayırmak daha kolaydır çünkü ılık yumurtanın sarısı kırılmaya karşı çok daha hassastır. Bir pişirme tarifi, oda sıcaklığındaki beyazları veya sarıları gerektiriyorsa, önce bunları ayırın ve ardından tezgahta ısınmalarına izin verin.