Sınav Stresi İle Baş Etmenin Yolları

Hayatımızın belli dönemlerinde çok önemli dönemeçlerden geçeriz. Sınavların adı değişir, özellikleri değişir ama sınavın gerçeği değişmez. Sınavın gerçeği bir şekilde seni bir yere sokar.

Sıralamalar aslında kaderini belirlemezken toplum bunu böyle ifade etmeye çalışır. Bu olayın yarattığı streste çoğu zaman hatalı seçimlere sevk eder. Sonrasında pişmanlıklar ya da yeni serüvenler zaman kaybı ortaya  çıkar. Doğru bakış açısı ile değerlendirmek ve sakin olunarak seçimlerinizin getirdikleriyle baş etmeyi öğrenmelisiniz. Sınav stresi ya da gelecek kaygısı adı ne olursa olsun sizi bir noktadan sonra alıkoymaya başlıyorsa bir yerlerde bir sorun vardır. Bu başarıyı etkiler buna izin vermemelisiniz.

Ne İstediğinizi Bilin

Kendinizi iyi tanıyarak özelliklerinizin farkında olup seçimler yapmalısınız. Bu süreci bırakın tercih öncesini sınavdan önce planlayın. Bu sınavda nereye yoğunlaşmanız gerektiği konusunda fikir verecektir. Kısa süreli cazip gelen şeylere bir heves evet demeyin sonra pişman olursunuz.

Geleceğe Karamsar Bakmayın

Sınav kötü geçti, istediğiniz olmadı vb. durumlar başınıza gelebilir. Bu noktada olumsuz düşüncelerle kendinizi boğmayın. Mutlaka size uygun bir şeyler var hayatta ve yapmayı sevdiğiniz şeylerin peşine takılmak için tek yol sınavdan geçmez. Çok iyi hazırlansanız dahi stres kurbanı olmak istemiyorsanız sakin olun ve geleceğe umut dolu bakın. Nefes alıyorsanız her zaman umut vardır.

Başarıya ulaşmanın yolu elbette iyi bir eğitim sürecinden geçer. Ancak eğitim demek sadece okul, üniversite demek değildir. Hele ki şu çağda gelişmenin artık sınırı kalmamıştır. Bunu her zaman göz önünde bulundurun.