Güney Amerika ülkelerinden tüm dünyaya yayılan stevia bitkisi ülkemizde şeker otu adıyla da bilinmektedir. Sağlığa son derece zararlı olan şekerin yerine iyi bir alternatif olan stevia, talebin fazla olması sebebiyle ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır.

Kan şekerini yükseltmemesi ve sıfır kalori olması sebebiyle hem kilo vermeye hem de şeker hastalığının kontrol edilmesine yardımcı olarak görülmektedir.

Sizlerde şeker kullanmak istemiyor ancak tatlılardan da vazgeçemiyorsanız hayatınıza stevia bitkisini dahil edebilirsiniz. Nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili aklınıza takılan sorular için cevabı yazının devamında bulabilirsiniz.

2. Kurutarak Kullanma

Stevia bitkisini eğer evinizde değiştiremiyorsanız o zaman yeşil olarak elde etmek ve bu şekilde saklamak son derece zor olacaktır. Bunun için kurutulmuş stevia yapraklarını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazır olarak satılan steviaları kullanabilir veya yeşil olarak evlerinizde ve gölgede kendiniz de kurutabilirsiniz. Daha sonrasında özellikle içeceklerinizde rahat bir şekilde kullanmak için havanda dövülerek toz haline getirebilirsiniz.